Jak powinna wyglądać wyprawka dla kota?

2023-06-07

Jak powinna wyglądać wyprawka dla kota?

Przygarnięcie do domu kociaka wiąże się nie tylko z możliwością zabawy i przytulenia się do miękkiego futerka. Trzeba pamiętać, że te miłe czworonogi potrzebują dobrej opieki pod różnymi względami, a jeżeli chcemy, aby nasz pupil poczuł się w nowym miejscu jak najlepiej, musimy się odpowiednio przygotować na jego przyjęcie. Jak więc skompletować wyprawkę dla kota?

Kocia wyprawka - co warto kupić?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się wziąć do domu kociaka kilkutygodniowego, czy już nieco większego, przygotowanie specjalnych akcesoriów dla kota stanowi obowiązek każdego przyszłego opiekuna. Istnieje kilka podstawowych produktów, które są niezbędne do tego, aby zapewnić czworonogowi komfort i sprawić, że będzie czuł się dobrze w nowym otoczeniu. Rozpoczynając przygotowania do przyjęcia pupila, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dobrą karmę, ale i na takie akcesoria dla kota jak:

  • miseczka do jedzenia i picia,
  • kuweta,
  • drapak,
  • zabawki dla kota,
  • transporter,
  • legowisko.

Pamiętajmy, że im lepsze środowisko dla kociaka stworzymy, tym szybciej przyzwyczai się on do nowego miejsca i zacznie ufać domownikom.

Pyszna kocia karma

Chcąc, aby nasz kociak miał jak najlepsze i najdłuższe życie, trzeba zapewnić mu wysoką jakość żywienia. Odpowiednia karma dla kota jest podstawą każdej wyprawki, dlatego należy upewnić się, że produkty, które wybieramy, zapewnią naszemu pupilowi pełnię wartości odżywczych, jakich potrzebuje.

Po pierwsze, mokra karma dla kota powinna zostać dobrana do wieku czworonoga. Jeżeli zabieramy do siebie kociaka, pamiętajmy, że przez pierwsze 6 do 12 miesięcy powinien on otrzymywać karmę dla małych kotów, oznaczoną zazwyczaj znakiem „junior”. Po drugie, warto zapoznać się ze składnikami wybieranej karmy. Trzeba sprawdzić, jaką zawartość mięsa zawiera (im więcej mięsa, tym lepiej) oraz czy jest to karma pełnoporcjowa, czy uzupełniająca. Te pierwsze dodatkowo wzbogacone są w witaminy, których każdy kot potrzebuje, aby poprawnie funkcjonować.

Niektórzy opiekunowie decydują się na zakup karmy suchej dla kota. Takie pożywienie również zawiera witaminy, a jednocześnie pomaga ostrzyć zęby i usuwać z nich kamień, co pozwoli kociakowi zachować zdrowe zęby i dziąsła. Suche karmy często wzbogacone są także o składniki, wpływające korzystnie na sierść, masę ciała i drogi moczowe zwierzęcia.

Jak wybrać legowisko dla kota?

Koty to takie zwierzęta, które mogą zasnąć praktycznie wszędzie i w najróżniejszych pozycjach. I choć wiele mruczków samodzielnie wybiera sobie ulubione miejsce do spania, to jednak zakup specjalnego legowiska dla kotów będzie dobrą opcją, gdy opiekun chce wyznaczyć swojemu zwierzakowi osobistą przestrzeń. Czasem wystarczy miękka, puchata poduszka, na której kociak będzie mógł się wygodnie ułożyć, choć warto wiedzieć, że niektóre czworonogi preferują legowisko zadaszone, do którego można wejść, ciesząc się ciszą i spokojem.

Jaki drapak dla kota jest najlepszy?

O ile legowisko nie jest elementem niezbędnym wyprawki dla kota, to zakup drapaka może okazać się wielką korzyścią nie tylko dla komfortu czworonoga, ale również dla wyposażenia naszego mieszkania. Każdy miłośnik kotów wie, że uwielbiają one ostrzyć swoje pazurki. Niestety celem działań w tym kierunku najczęściej padają meble tapicerowane. Aby je oszczędzić, warto zainwestować w drapak dla kota. Jest ich dość dużo na rynku, jednak zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego, warto sprawdzić, czy nasz pupil woli drapać pionowe, czy poziome powierzchnie. Nie każdy kot od samego początku przekona się do drapaka, najlepiej więc wybrać najzwyklejszy, najmniejszy produkt, a jeżeli się sprawdzi, pomyśleć o czymś bardziej profesjonalnym.

Wybierz odpowiedni żwirek!

Niezależnie od tego, czy interesuje nas wyprawka dla małego kota, czy większego osobnika, dobór żwirku to konieczność. Kociaki dość szybką uczą się korzystania z kuwety i jeżeli nic im nie dolega, nie powinny załatwiać się w innym miejscu. Najpopularniejszy jest żwirek bentonitowy, taki jak Benek. Maskuje on nieprzyjemne zapachy, niestety często pyli i jest mniej wydajny od żwirku silikonowego, choć wyróżnia się też niższą ceną. Żwirek dla kota silikonowy jest bardzo higieniczny, ponieważ pochłania wilgoć, jednak jest też dość drogi.

Jakie jeszcze akcesoria dla kota warto kupić?

Poszukując rzeczy dla kota, które umilą mu życie w naszym domu, pamiętajmy o zabawkach w formie pluszowych myszek lub kuleczek, najlepiej z zawartością kocimiętki. Warto wyposażyć się w nożyczki do obcinania pazurów oraz specjalną szczotkę, która pomoże wyczesać sierść kociaka w okresach linienia.

Wyprawka dla kota to coś, o czym powinien pamiętać każdy opiekun mruczka, chcąc zapewnić mu najlepsze warunki do życia. Oprócz niezbędnych akcesoriów dla kota, takich jak kuweta, miseczki czy zdrowa karma, warto pomyśleć o produktach dodatkowych, dzięki którym stworzymy przyjazną przestrzeń dla zwierzęcia w naszym mieszkaniu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel