Jak działa kocimiętka na kota?

2022-03-28
Jak działa kocimiętka na kota?

Kocimiętka to bezpieczna dla kota roślina, która wykazuje szereg działań mających pozytywnych wpływ na zachowanie czworonoga. Roślina ta ma działanie euforyczne i pobudzające, dlatego bardzo często stosowana jest jako wypełniacz do kocich zabawek, mających pobudzić do aktywności naszego ulubieńca.

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria), to roślina z rodziny jasnotowatych, która jest uprawiana głównie jako ozdobna, ze względu na swój zapach oraz piękne kwiaty. Ponadto, działa odstraszająco na owady (komary, mszyce). Jest też cenioną przez pszczelarzy rośliną miododajną, ponieważ bardzo skutecznie wabi pszczoły.

Już od czasów starożytności Rzymianie wykorzystywali jej właściwości lecznicze, a współcześnie używa się jej jako herbaty ziołowej, wspomagającej trawienie.

Substancja działająca na naszego mruczka, to nepetalakton, olejek eteryczny wydzielany przez liście kocimiętki. Jego działanie przypomina kocie feromony, a efekt widoczny jest u czworonoga przez kilka minut od powąchania kocimiętki.

Jak działa kocimiętka dla kota?

Po kocimiętce kot jest odprężony i może mieć lekko opóźnione reakcje, by po chwili z radością oddawać się zabawie. Uaktywnia ona wiele instynktownych cech i zachowań. Musisz jednak mieć świadomość, że nie wszystkie koty są wrażliwe na działanie kocimiętki. Nie mniej jednak, nawet te większe czworonogi, dziko żyjące, bardzo lubią to ziele.

Jak jeszcze działa kocimiętka? Możesz nią uspokoić kota w sytuacji stresowej i pomóc mu się zrelaksować po wizycie u weterynarza. Jest doskonałą zachętą dla zwierzęcia do zainteresowania się nowym legowiskiem lub zabawką. Możesz nią także załagodzić spór między wrogo nastawionymi do siebie kotami.

Jeśli nie wiesz, jak działa kocimiętka, zaobserwuj swojego kota podczas zabawy gadżetami, które posiadają wewnątrz suszoną roślinę. Zauważysz, że kot jest pobudzony, radosny i gotowy do zabawy.

Możesz z tej okazji przygotować kocie zabawki z kocimiętką, a potem nagrodzić ulubieńca małym poczęstunkiem – najlepsze będą pyszne przysmaki dla kota, które możesz znaleźć w naszej ofercie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel