14 ciekawostek o kotach, które Cię zaskoczą!

2022-03-28
14 ciekawostek o kotach, które Cię zaskoczą!

Koty to niezwykle tajemnicze i intrygujące zwierzęta, a ich ciało oraz zachowanie skrywa wiele ciekawych tajemnic. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawostki o kotach, których możesz nie znać! Dowiedz się więcej na temat sekretów, które skrywają te urocze zwierzątka.

1.Koty nie powinny pić mleka

Wszyscy znamy bajki o kotach, które piły mleko, lub pamiętamy dom dziadków na wsi, gdzie babcia wystawiała małe miseczki z mlekiem dla kociąt. Jednak prawda jest taka, że większość dorosłych czworonogów nie może pić mleka. Organizm mruczków traci zdolność prawidłowego trawienia laktozy, gdy zwierzę zaczyna spożywać stałe pokarmy. Jest to spowodowane aktywnością laktazy, enzymu rozkładającego laktozę, która maleje począwszy od 8 tygodnia życia kociaka. Mleko krowie może wywołać wzdęcia, bóle brzucha czy nawet silną biegunkę, skutkującą groźnym dla życia odwodnieniem.

2. Obecność narządu lemieszowego

Ciekawostki o kotach zaskakują nawet wieloletnich miłośników tych przyjaznych czworonogów. Czy wiedziałeś o tym, że koty posiadają szósty zmysł, który jest połączeniem węchu i smaku? Odpowiada za to organ Jacobsona umieszczony w górnej części podniebienia.

3. Koty są dalekowidzami

Kot bez trudu dostrzeże to, co jest położone w odległości nawet 40 metrów. Za to nie jest często w stanie zauważyć np. bardzo blisko położonych przedmiotów, szczególnie tych tuż przed nosem.

4. Budowa kociej szczęki

Mruczek nie jest w stanie przeżuć dużych kawałków pokarmu, ze względu na fakt, iż jego szczęka nie porusza się na boki. Z tego powodu mokra karma dla kota powinna być podzielona na małe kawałki.

5. Koci zmysł

Te czworonogi wykazują wyjątkową czułość na wibracje oraz drgania. Koty są w stanie wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi nawet na kwadrans przed jego wystąpieniem.

6. Kocia muzyka

Kot wydaje z siebie nawet 100 różnych odgłosów. Posiada też niezwykle dobry słuch, dlatego może wychwycić niesłyszalne dla ludzi dźwięki.

7. Mruczenie kota

Wykazano, iż kocie mruczenie ma walory terapeutyczne. Koty w ten sposób regenerują swój organizm. Mruczą 26 razy w ciągu sekundy, a jest to częstotliwość wolnych obrotów silnika diesla.

8. Elastyczny kręgosłup

Koci kręgosłup jest zbudowany z 44 do 58 luźno połączonych ze sobą kręgów. Dla porównania, ludzki kręgosłup ma zaledwie 34 kręgi.

9. Niezwykłe uszy

Kocie uszy są zbudowane aż z 32 mięśni, dzięki nim może poruszać nimi niezależnie i obracać każde z nich nawet o 180 stopni. Dla porównania, ludzkie ucho buduje tylko 6 mięśni.

10. Towarzystwo kota wydłuża życie

Ciekawostki o kotach mają także pozytywne znaczenie dla człowieka. Okazuje się, że właściciele kotów nie tylko żyją dłużej, ale są zdrowsi. Rzadziej zapadają na zawał i udar czy też chorują na infekcje układu oddechowego

11. Kot nie rozpoznaje słodkiego smaku

Tej ciekawostki o kotach na pewno nigdzie nie czytałeś! Okazuje się, że mruczki nie rozpoznają słodkiego smaku, co jest wynikiem ewolucji – kot do przeżycia nie potrzebuje cukru.

12. Różnica między kocurem a kocicą

Kocury zazwyczaj używają swojej lewej łapki, a kocice prawej.

13. Tajemniczy koci nosek

Kocie nosy są unikalne niczym linie papilarne u człowieka. Nie ma dwóch identycznych kocich nosów.

14. Koci szkielet

Ciekawostki o kotach są naprawdę fascynujące! Czy wiesz, że kocie ciało jest niezwykle elastyczne? Znajduje się w nim aż 230 kości (dla porównania, u człowieka – 206). 23 kości znajdują się w samym kocim ogonie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel