Tauryna dla kota - ważny składnik w kociej diecie

2023-05-23

Tauryna dla kota - ważny składnik w kociej diecie

Tauryna jest jednym z niezbędnych składników kociej diety. Niedobory tego elementu mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ jest on odpowiedzialny za wiele procesów, w tym m.in. za prawidłową pracę serca, układu rozrodczego oraz dobry wzrok. Organizm kota nie jest w stanie jej sam wytworzyć, dlatego warto wiedzieć, jak zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią ilość tego aminokwasu w żywieniu. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat tauryny dla kota.

Czym jest tauryna? Specyfikacja aminokwasu egzogennego

Tauryna to związek organiczny, należący do grupy aminokwasów biogennych, występujący głównie w tkankach zwierzęcych. Aminokwas ten spełnia wiele istotnych funkcji w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu kota W organizmach większości ssaków dochodzi do samoistnej, wewnętrznej syntezy tauryny z innych aminokwasów siarkowych - cystyny i metioniny. Natomiast u kotów ten proces nie następuje w ogóle, więc niezbędne jest jej dostarczanie wraz z odpowiednią karmą dla kota.

Cechy kociej diety

Koty z natury to bezwzględni mięsożercy. Wybierając karmę dla swoich futrzaków, powinniśmy skupiać swoją uwagę głównie na zawartości w niej składników mięsnych. Wspominając o zapotrzebowaniu kota na białko, należy mieć świadomość, że mowa tu o 9 niezbędnych aminokwasach, które on endogennie produkuje, a 11 pozostałych, egzogennych, powinno być dostarczane wraz z pokarmem. Stanowią one podstawy budulcowe dla wielu ważnych biologicznie związków i białek oraz zapewniają łańcuchy węglowe, potrzebne do uzyskania energii.

Warto wiedzieć, że…
Zapotrzebowanie na białko u kociąt jest nawet 1,5 razy większe niż u innych młodych ssaków. Z kolei dorosłe osobniki potrzebują już 2-3 razy więcej białka w diecie, niż dojrzali przedstawiciele wszystkożernych.

W naturalnej diecie kota źródłem tauryny jest w pierwszej kolejności mięso gryzoni, a poza tym także małych ptaków i ryb. Co więcej, karma dla kota powinna być bogata we wspomnianą wcześniej taurynę. To bardzo ważny składnik, który musi być dostarczany kotu w odpowiedniej dawce wraz z pożywieniem, ponieważ organizm kota nie wytwarza jej samodzielnie. Dzięki codziennemu żywieniu zbilansowaną mokrą karmą dla kota, mamy pewność, że jego organizm otrzymuje wszystko, co jest mu niezbędne do bycia w pełni zdrowym.

Rola tauryny w organizmie kota

Tauryna ma dla kota ma ogromne znaczenie, aby jego rozwój i funkcjonowanie przebiegało pomyślnie i aby nasz pupil mógł cieszyć się w dobrym zdrowiem. Na co konkretnie wpływa i jakie funkcje pełni tauryna w organizmie kota?

  1. Tauryna wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego, a w tym mózgu.
  2. Odpowiada na wsparcie w funkcjonowaniu siatkówki oka.
  3. Wykazuje właściwości detoksykujące - jest przeciwutleniaczem i chroni organizm kota przed działaniem toksyn.
  4. Bierze udział we wchłanianiu się tłuszczów i zwiększa rozpuszczalność kwasów żółciowych.
  5. Wzmaga kurczliwość serca.
  6. Pomaga w transporcie kreatyny do mięśni, co przyspiesza proces regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym.
  7. Jest niezbędna w trakcie rozwoju płodu, a następnie podczas wzrostu kociaka.

Niedobór tauryny u kota - czym się objawia?

Brak tauryny w organizmie może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, zarówno u małego kocięcia, jak i u dorosłego osobnika. Niedobór tauryny u kociąt wpływa negatywnie na cały proces wzrostu i rozwoju układu nerwowego, a także może doprowadzić do różnych zaburzeń neurologicznych. Natomiast u kotów dorosłych zbyt niski poziom tauryny może powodować:

  • próchnicę zębów,
  • matowienie i wypadanie sierści,
  • patologiczne stany emocjonalne, jak agresja czy nerwowość,
  • osłabienie układu immunologicznego,
  • u kotek w czasie ciąży może spowodować poronienie lub zaburzenia rozrodu,
  • stłuszczenie wątroby,
  • kardiomiopatię rozstrzeniową (powiększenie serca oraz niemożność pompowania krwi),
  • zaburzenia słuchu i widzenia.

Warto wiedzieć, że…
U osobników płci męskiej - kocurów - znacznie rzadziej dochodzi do niedoboru tego składnika w organizmie. Prawdopodobnie jest to spowodowane naturalną, większą zdolnością do endogennej syntezy tauryny.

Zawartość tauryny w diecie kota

Warto wiedzieć, że nie wszystkie karmy komercyjne są bogate w ten cenny aminokwas. Dlatego wybierając karmę dla naszego czworonoga, warto zwrócić uwagę, aby spełniała ona normy FEDIAF, które podają minimalną ilość tauryny zalecanej do spożycia na co dzień – wynosi ona 800mg/1 kg gotowego produktu. W szczególności, gdy wiemy, że nasz kot potrzebuje karmy dla kotów o specjalnych potrzebach żywieniowych, należy skupić się na składzie karmy i zaleceniach od lekarza lub zoodietetyka, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym aminokwasy i witaminy. W innym wypadku konieczna może być dodatkowa suplementacja zalecona przez lekarza weterynarii bądź specjalistę w dziedzinie żywienia małych zwierząt. Nie da się przedawkować tauryny u naszego pupila, ponieważ jej ewentualny nadmiar jest automatycznie usuwany wraz z moczem.

Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru karmy dla kota?

  1. Skład karmy - dokładne zapoznanie się z etykietą składników zawartych zarówno w mokrej, jak i w suszonej karmie dla kota, pozwala opiekunowi na wybranie produktu o jak najlepszej jakości, bogatego w mięso, podroby i wszelkie aminokwasy oraz witaminy, które zapewnią zdrowie każdemu kociakowi. Warto pamiętać, że w karmie dla kota najważniejsze jest mięso - jego ilość, jakość oraz rodzaj.
  2. Zawartość tauryny w karmie – niestety, nie każdy producent oznacza zawartość tauryny w pożywieniu. W takim wypadku należy zwrócić się do niego bezpośrednio z zapytaniem o zawartość tauryny, aby upewnić się, że zwierzę może bezpiecznie spożywać dany produkt. Tauryna nie jest dodawana w większości karm filetowych (uzupełniających), natomiast musi być obecna w każdej odpowiednio zbilansowanej karmie bytowej.

Teraz już wiesz, jak dokładnie czytać etykiety i sprawdzać wybieraną karmę dla swojego kociaka. Tauryna jest niezbędna w diecie każdego kota i warto o tym pamiętać, aby nie doprowadzić do wymienionych w artykule powikłań i niedoborów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel