Dlaczego kot je trawę?

2022-02-14
Dlaczego kot je trawę?

Wiele osób, które po raz pierwszy stają się właścicielami kotów, jest zaskoczonych faktem spożywania trawy przez ich mruczka. Bywa to często powodem do zmartwień, jednak niepotrzebnie, ponieważ jest to zupełnie normalne zjawisko. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego kot je trawę.

Rola trawy w żywieniu kotów

Spożywanie trawy przez kota jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym, które w sposób naturalny pozwala zachować kotu dobry stan zdrowia. Mruczki są znane ze swojego zamiłowania do codziennej higieny oraz starannego wylizywania futra, co skutkuje połykaniem pojedynczych włosków. Zielenina pomaga kotu pozbyć się z żołądka połkniętych kłaczków i kulek włosowych (bezoarów). Kot, kiedy odczuwa taką potrzebę, podgryza trawę, która po zjedzeniu podrażnia jego żołądek, wywołując odruch wymiotny, co pozwala pozbyć się resztek połkniętej sieści.

Ponadto, trawa ma mnóstwo składników odżywczych niezbędnych w diecie mruczka. Jest to między innymi chlorofil, białko, kwas foliowy czy też witaminy A i D czy niacyna,. To właśnie ta ostatnia jest dla kociego organizmu szczególnie ważna, ponieważ odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego. Chlorofil zaś, z którego słyną rośliny zielone, ma szereg prozdrowotnych właściwości: dotlenia krew, pomaga organizmowi walczyć z bólem, infekcjami, owrzodzeniami skóry czy niedokrwistością. Kwas foliowy natomiast wspomaga organizm przy produkcji hemoglobiny.

Kocia trawa do samodzielnego wysiania

Jeśli Twój kot nie ma dostępu do łąki lub ogrodu, gdzie mógłby spożywać trawę, warto zatroszczyć się o odpowiednie zastępstwo. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów długowłosych. Można zakupić specjalną trawę dla kota Vitapol oraz zasiać ją według instrukcji np. w płaskiej tacce. Atutem tej rośliny jest fakt, że szybko rośnie i nie jest trudna w pielęgnacji. Zapewnia również kotu bezpieczeństwo, gdyż trawa rosnąca na zewnątrz (kiedy nie dysponujemy własnym ogródkiem), może być narażona na smog, spaliny, opryski lub inne zanieczyszczenia.

Zasiewając odpowiednią dla kota odmianę trawy, możemy go ustrzec przed konsumpcją innych roślin, które mogą być dla kota niebezpieczne., bo posiadają twarde i ostre źdźbła,i mogłyby poranić podniebienie, język, a nawet układ pokarmowy naszego ulubieńca.

Najlepsze są miękkie źdźbła, jakie posiada na przykład oferowana trawa dla kota Vitapol. Tego typu produkt oprócz swoich właściwości ma jeszcze jedną zaletę – skutecznie odwróci uwagę kota od innych roślin domowych. Ma to korzyści zarówno estetyczne – nasze ulubione rośliny pozostaną nietknięte, jak i również zmniejsza ryzyko zatrucia niektórymi gatunkami roślin.

Do dbania o „koci ogródek” możesz zachęcić dzieci i tym samym nauczyć je odpowiedzialności za przyjaciela domu, jakim jest kot. Kocia trawa jest prosta w zasiewie i pielęgnacji, ale co jakiś czas należy jej doglądać i podlewać.

Element zdrowego żywienia

Oprócz zapewnienia kotu trawy, powinniśmy pamiętać o zbilansowanym pożywieniu. Jako podstawowy pokarm rekomendowana jest mokra karma dla kota. Sprawdza się jako stały posiłek w kocim menu. Szeroki wybór karm mokrych dla kotów o różnych potrzebach żywieniowych jest dostępny w naszym sklepie.

Bardzo pomocną przekąską dla naszego ulubieńca są również smaczki dla kota. Te smakołyki idealnie sprawdzą się jako nagroda za dobre zachowanie lub przekąska między posiłkami. Ponadto, są one bardzo często wzbogacone o witaminy, które wspierają zdrowie zwierzęcia. Będą one doskonałym uzupełnieniem kociej diety. Bogaty wybór przysmaków dla kota znajdziesz w naszym sklepie Luger’s.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel