Czym karmić chomika i jak często?

2022-03-28
Czym karmić chomika i jak często?

Chomik to jeden z najpopularniejszych gryzoni. Jego utrzymanie jest niedrogie, a przyjazne usposobienie podbija serca dzieci. Dlatego chomiki często wybierane są jako pupile dla naszych milusińskich. Jeśli nie wiesz, czym karmić chomika, odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Odpowiednie karmienie chomika

Dieta naszego chomika powinna opierać się na specjalnie dobranych karmach dla chomików:

  • zawierają one optymalne porcje każdego ze zbóż,
  • mają wysokobiałkowy skład, który dodaje energii i sprawia, że są chętne do zabawy, dzięki dodawaniu m.in. larwy mącznika, które są źródłem białka zwierzęcego,
  • w ich składzie znajdują się często orzechy i nasiona zapewniające obecność przeciwutleniaczy w diecie gryzonia.

Czym jeszcze można karmić chomika? Oprócz specjalnej karmy warto podawać świeże warzywa i owoce np. marchewkę, pietruszkę, jabłko. Polecane są zwłaszcza rośliny korzeniowe, które są odpowiednio twarde i pozwalają chomikowi na ścieranie uzębienia. Warto zakupić również wszelkiego rodzaju przysmaki jak np. biszkopty lub ciasteczka dla chomików.

Do diety chomika można także wprowadzić nasiona oraz pestki np. dyni. Dostarczają one zwierzęciu niezbędnych witamin i składników odżywczych i są doskonałym uzupełnieniem karmy dla chomika.

Jak często karmić chomika?

Chomika należy karmić dwa razy dziennie – rano i wieczorem, wsypując niewielką ilość karmy do jego miseczki. Nie należy zostawiać nadmiaru karmy, ponieważ zwierzak chowa ją do torebek policzkowych, chociaż w warunkach hodowlanych nie jest mu to potrzebne. Chomikowanie to odruch instynktowny. W naturze chomiki żyją głównie na terenie Bliskiego Wschodu, gdzie istnieje konieczność magazynowania pożywienia w norach oraz jego sprawnego przenoszenia. Oprócz odpowiedniej ilości karmy suchej, należy zapewnić gryzoniowi dostęp do wody w formie poidła. Nie należy jednak stosować miseczek na wodę, ponieważ chomik może nasypać do niej trocin lub wyściółki z klatki.

A co z warzywami i innymi przysmakami?

Raz dziennie podaj chomikowi świeże, posiekane warzywa. Najlepsze będą: kapusta, marchew, sałata, groszek, brokuł, seler czy szpinak. Ogranicz jednak ilość do jednej łyżeczki, ponieważ w innym przypadku chomik może dostać biegunki lub szczególnie niebezpiecznej dla młodych osobników choroby mokrego ogona.

Dwa razy w tygodniu podaj chomikowi siekane owoce, uprzednio obrane ze skórki. Wskazane są jabłka, banany, winogrona czy też owoce suszone w formie rodzynek.

Żywienie chomika - częstotliwość posiłków

Raz w tygodniu można wzbogacić dietę chomika o odrobinę ugotowanego jajka, żywe mączniki lub żywe świerszcze (zakupione w sklepie zoologicznym).

Jeśli nie wiesz, jak często karmić chomika, dobrą opcją będą specjalne kolby dla gryzoni. To doskonałe uzupełnienie pełnowartościowego pokarmu. Gotową kolbę zawieszasz w klatce gryzonia. Zapewnia to nie tylko stały dostęp do pokarmu, ale również rozrywkę towarzyszącą obgryzaniu kolby. W ten sposób chomik naturalnie ściera zęby, zapobiega to także osadzaniu kamienia nazębnego na ich powierzchni.

Odpowiednie są również suplementy podawane chomikom np. wapno, które można zakupić w sklepie zoologicznym. Zawartość wszystkich odżywczych składników w diecie zapewnia długie życie oraz dobrą kondycję Twojego ulubieńca, dlatego warto świadomie podejść do kwestii jego żywienia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel