Jak zadbać o chomika syryjskiego?
Chomik syryjski pochodzi z półpustynnych terenów Azji Mniejszej. Pierwsze próby udomowienia go nastąpiły w Stanach Zjednoczonych przed II wojną światową. Jest to mały, inteligentny gryzoń, łatwo przystosowujący się do nowych warunków i doskonale nadający się do hodowli w domach i mieszkaniach.
Jak wygląda chomik syryjski?
Chomiki syryjskie występują w różnych kolorach. Często spotyka się białe, ale mogą też być czarno-białe, brązowe, cynamonowe, kremowe czy czarne.
Ze względu na sierść rozróżniamy:
- krótkowłose,
- długowłose,
- satynowe,
- rexy.
Wielkość chomika syryjskiego to nawet 20 centymetrów, a jego średnia waga wynosi od 100 do 250 gramów.
Jak oswoić chomika syryjskiego?
Chomiki są zwierzętami bardzo inteligentnymi i z natury łagodnymi. Jednak po przeprowadzce potrzebują trochę czasu na adaptację, poznanie nowego otoczenia oraz swojego opiekuna. Po przyniesieniu do domu chomika należy zostawić go w spokoju na jakieś 2-3 dni, podając tylko karmę. Po tym czasie, gdy nasz pupil zadomowi się już w klatce i lepiej zapozna się z otoczeniem, można próbować podawać mu różne smaczki.
Ważne jest, aby zwierzę poznało nasz głos i zapach oraz kojarzyło je z czymś przyjemnym. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że na początku chomik szybko ucieknie, by zjeść smakołyk w ustronnym miejscu. Z czasem jednak zacznie jeść nam prosto z ręki, nabierze zaufania i pozwoli się dotykać. Po nawiązaniu więzi z człowiekiem, te sympatyczne gryzonie chętnie proszą o przysmaki i pozwalają na głaskanie ich futerka.
Jak powinna wyglądać wyprawka dla chomika?
Chomiki hodowane są najczęściej w metalowych klatkach lub w terrariach. Dla ich dobrego samopoczucia, ważne jest, by klatka była odpowiednio duża - jej wymiary nie mogą być mniejsze niż 80 × 50 cm. Nie powinna ona zawierać zbyt wielu elementów drewnianych i plastikowych, gdyż zwierzę może je przegryźć. Należy też pamiętać o odpowiedniej szerokości prętów, która uniemożliwi przedostawanie się pupila na zewnątrz.
Idealne miejsce na klatkę to spokojny kącik z dala od przeciągów czy zbytniego nasłonecznienia. Powinna być ona zaopatrzona w gałęzie i konary, które służą pupilowi do wspinania czy ścierania siekaczy i pazurów.
Koniecznie zawsze musi się w niej znajdować garść siana, która posłuży chomikowi nie tylko jako jedzenie, ale także budulec legowiska. Do klatki należy wstawić też drewniany albo plastikowy domek, również wyścielony sianem. Nie powinien mieć on zabudowanego spodu, co pozwoli zwierzakowi na przekopywanie i zmiany według swojego gustu. Ściółka znajdująca się w klatce powinna być delikatna, pozbawiona drzazg oraz ostrych elementów i sięgać nawet do 15 cm.
Bardzo ważne są również akcesoria, jakie zapewnimy swojemu pupilowi. Chomiki uwielbiają wszelkiego rodzaju urozmaicenia ich klatki. Podstawowym wyposażeniem klatki dla gryzoni jest oczywiście miseczka i poidełko. Z dodatkowych akcesoriów można natomiast zdecydować się na zabawki, tunele oraz kuwety na kąpiele piaskowe, które gryzonie uwielbiają. Najważniejszą zabawką dla chomika jest kołowrotek, który powinien być dobrze dobrany. Dla chomików syryjskich jego minimalna wielkość wynosi 28 cm.
Opieka nad chomikiem - co warto wiedzieć?
Opieka nad tym gryzoniem nie należy do szczególnie wymagających. Przede wszystkim należy zorientować się co je chomik syryjski i pamiętać, że nie jest on zwierzęciem stadnym. Powinien więc przebywać w klatce sam. Pamiętajmy też, o zapewnieniu naszemu pupilowi 30-60 minut dziennie możliwości swobodnego przebywania poza klatką. Najlepszym rozwiązaniem do tego celu są specjalne kojce, z wąskim rozkładem prętów, aby nasz pupil nie zdołał się przez nie przecisnąć.
Niezależnie od tego, czy jest to chomik syryjski długowłosy, czy krótkowłosy, nie wymaga on szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba mu nawet przycinać pazurków, gdyż ściera je skutecznie biegając po konarach. Natomiast regularnie, co około 7 dni, należy wymieniać mu podłoże i dokładnie wymyć jego klatkę.
Chomiki są ssakami mocno niezależnymi. Prowadzą nocny tryb życia i zużywają swoją energię głównie po zmroku, dlatego w ciągu nocy zachowują się dosyć hałaśliwie. Poszukują stale pożywienia, wypychając nim torby policzkowe, znaczą swój teren i są gotowe go bronić. Lęk wyrażają poprzez delikatne syczenie lub nerwowe popiskiwanie. Są też bardzo ciekawskie, żywiołowe, lubią eksplorować nowe miejsca, dużo chodzić i kopać. Trudno uwierzyć, ale te malutkie gryzonie potrafią dziennie przedreptać nawet 9 km. Natomiast w dzień potrzebują spokoju i głównie śpią, od czasu do czasu budząc się na posiłek. W zależności od temperatury otoczenia, chomiki mogą zapadać w sen zimowy i letni.
Co jedzą chomiki syryjskie?
Karma dla chomika składa się przeważnie z nasion: pestek dyni i nasion słonecznika oraz ziaren zbóż, takich jak: pszenica, żyto, owies czy proso. Oprócz nich powinniśmy podawać naszemu pupilowi produkty zawierające białko zwierzęce – gotowane mięso, nabiał i owady. Natomiast absolutnie niewskazane dla chomików są produkty solone, np. paluszki, a także czosnek, cebula, słodycze, warzywa takie jak: strączki, ziemniaki, awokado, bakłażan, rzodkiew, kapusta i jej pochodne oraz owoce: cytrusy, granat, liczi, mango i rabarbar.