Koszatniczka - jak dbać o tego gryzonia? Poradnik!

2023-06-02

Koszatniczka - jak dbać o tego gryzonia? Poradnik!

Koszatniczki często mylone są z szynszylami, jednak charakteryzują się mniejszymi rozmiarami i bardziej przyjaznym usposobieniem. Te miłe gryzonie stają się coraz popularniejsze w naszym kraju, a to sprawia, że bywają chętnie wybierane jako pupile domowe. Decydując się na opiekę nad takim zwierzakiem, trzeba wiedzieć, co jedzą koszatniczki i czego potrzebują, aby czuć się dobrze.

Jak wygląda koszatniczka i gdzie zamieszkuje?

Koszatniczki wywodzą się z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkują zbocza Andów na wysokości ok. 1200 m n.p.m. Są to niewielkie gryzonie, których waga rzadko przekracza 300 g, a długość ciała 15 cm.

Ojczyzną koszatniczek jest Chile i tam nazywane są „raton cola de trompeta”, co znaczy „szczur z ogonkiem w kształcie trąbki”. Na wolności żyją zwykle w niewielkich stadach, najczęściej w grupie siedmiu osobników (pięć samiczek i dwóch samców), kryjąc się zazwyczaj w wydrążonych przez siebie podziemnych korytarzach.

Koszatniczka domowa będzie uroczym pupilem, uwielbiającym czułości i nawiązującym bliską więź z opiekunem. Choć jak każde zwierzątko czasem może mieć dość głaskania, to jej przysposobienie jest bardzo przyjazne i towarzyskie. Wybierając koszatniczkę do domu, zaleca się zakup parki, najlepiej jednopłciowej, gdyż te urocze gryzonie lepiej wychowują się mając przy sobie kompana.

Co jedzą koszatniczki domowe?

Chcąc, aby koszatniczka cieszyła się dobrym zdrowiem, trzeba zapewnić jej odpowiednią dietę. Żywienie tych gryzoni zbliżone jest do sposobu karmienia szynszyli. Najważniejszą zasadą, o której trzeba pamiętać podczas przygotowywania jadłospisu dla koszatniczki, jest maksymalne ograniczenie tłuszczów i cukrów. Zbyt duża ilość takich produktów, jak suszone owoce, ziarno, nasiona słonecznika czy orzeszki, może wywołać u zwierzaka cukrzycę, ponieważ koszatniczki są wyjątkowo wrażliwe na węglowodany.

Podstawę diety koszatniczki powinno stanowić siano oraz suszona zielenina. Warto postawić na takie produkty jak:

 • mniszek lekarski,
 • koniczyna,
 • babka lancetowata,
 • liście truskawek, malin, jeżyn,
 • zioła doniczkowe,
 • liście i gałązki niepryskanych drzew owocowych.

Ważnym elementem diety mogą być też gotowe karmy dla koszatniczek, a także przekąski, takie jak karma dla gryzoni Versele Laga Crispy Snack Fibres 650g.

Jakie zabawki i akcesoria wybrać dla koszatniczki?

Dbanie o koszatniczkę nie ogranicza się oczywiście tylko do diety. Te miłe gryzonie potrzebują odpowiednich akcesoriów, które pozwolą im dobrze się rozwijać i przyjemnie spędzać czas. Bardzo ważna jest klatka dla koszatniczki, która powinna mieć minimalne wymiary 75x85x80 cm. Należy także pamiętać, aby odstępy między prętami nie były większe niż 2 cm, żeby zwierzątko nie mogło się przez nie prześlizgnąć. Koszatniczki mogą być też trzymane w wolierze lub terrarium, jednak to klatka zapewnia im najwięcej swobody przy zachowaniu odpowiedniego przepływu powietrza. Wyposażenie klatki dla gryzoni powinno zawierać między innymi:

 • miseczkę na karmę,
 • poidełko,
 • paśnik,
 • odpowiednie podłoże,
 • zabawki dla koszatniczek.

Koszatniczka nie musi spędzać całego dnia w klatce, można wypuszczać ją na mieszkanie. Warto wyposażyć się także w kołowrotek dla koszatniczki, w którym na pewno chętnie będzie spędzać czas. Nie można także zapominać o tym, że te niewielkie gryzonie potrzebują sporo atencji oraz czułości od opiekuna.

Pielęgnacja koszatniczki

Koszatniczka domowa nie jest problematyczna, jeśli chodzi o pielęgnację. Nie trzeba jej czesać, kąpać, czy obcinać pazurków, gdyż w większości zwierzęta te dbają same o siebie. Warto jednak zapewnić im możliwość kąpieli w pyle piaskowym oraz odpowiednie preparaty do pielęgnacji dla gryzoni. Kolejną rzeczą, o której trzeba pomyśleć, to wyposażenie klatki koszatniczki w odpowiednią ilość siana oraz drewnianych zabawek, aby mogła ścierać o nie ząbki. Dla ostrzenia i ścierania pazurów wystarczy umieścić w klatce grube konary w formie drabinek.

Jak z jej zdrowiem?

Jeżeli koszatniczka będzie otoczona dobrą opieką i otrzyma odpowiednią żywność, powinna cieszyć się dobrym zdrowiem, gdyż, oprócz wspomnianej wyżej cukrzycy, jest to zwierzątko odporne na choroby. Ważne jest również to, aby zapewnić jej towarzystwo, gdyż trzymana samotnie może przejawiać zachowania autodestrukcyjne, takie jak wyskubywanie sobie futerka, dlatego dla dobra tych miłych gryzoni zaleca się wychowanie ich w parach.

Ile żyje koszatniczka?

Jak u każdego zwierzęcia, także u koszatniczki długość życia w dużej mierze zależna jest od warunków jej bytowania. Długość życia na wolności wynosi zazwyczaj od roku do 4 lat i jest to uwarunkowane tym, że zwierzęta te często padają ofiarą polujących drapieżników. Przy odpowiedniej pielęgnacji i w warunkach domowych, gdzie nie ma zagrożenia związanego z polującą zwierzyną, koszatniczka może żyć nawet do 8 lat.

Koszatniczka to bardzo przyjazne, niewielkie zwierzątko, które może stać się przyjacielem człowieka. Decydując się na takiego pupila, należy jednak poznać zapotrzebowania tego gryzonia i zapewnić mu najlepsze możliwe warunki życia.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel