Czy znasz te 5 zasad, których należy przestrzegać w diecie kota?

2022-02-07
Czy znasz te 5 zasad, których należy przestrzegać w diecie kota?

Kot jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych, który towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie, czym karmić koty? Zapewne pamiętamy czworonogi obecne na wsi, które samodzielnie polowały lub otrzymywały resztki ze stołu. Wraz ze wzrostem świadomości na temat ich potrzeb, zmieniły się możliwości żywieniowe, jakie możemy im zaoferować. Z naszego wpisu poznasz 5 zasad, którymi warto się kierować, karmiąc kota!

Co powinny jeść koty?

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wiedzieć o żywieniu kotów, jest to, że są to bezwzględni mięsożercy. Ich potrzeby żywieniowe ukształtowały się na długo przed pojawieniem się gotowych karm dla zwierząt. Kocie predyspozycje począwszy od budowy ciała, przez pazury i kły, świadczą o tym, że są to urodzeni myśliwi.

Najistotniejszym składnikiem w diecie mruczków jest białko zwierzęce. Aby utrzymać zwierzę w dobrej kondycji, potrzeba kilkudziesięciu składników odżywczych, z których kluczowe są białka. Istotne jest, aby białko pochodziło z różnych źródeł: czerwonego mięsa, drobiu oraz ryb. Najwygodniejszą i najbardziej bezpieczną opcją jest żywienie odpowiednio zbilansowanymi karmami.

W diecie kota powinno więc przeważać mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, choć także są istotne, powinny być jedynie dodatkiem, a nie podstawą kociej diety.

Dostarczenie wody poprzez karmę

Druga zasada - podstawą kociej diety powinna być mokra karma. Koty, jako potomkowie zwierząt pustynnych, ze swojej natury nie piją zbyt dużo, dlatego płyny powinny być dostarczane również w takiej postaci. Taką karmę poleca się podawać dwa (rano i wieczorem) lub trzy razy dziennie. Pamiętajmy również, że serwowane codziennie posiłki powinny być wysokiej jakości. Da nam to pewność, że nasz mały przyjaciel otrzyma odpowiednią ilość mikro i makroskładników, witamin i minerałów.

Jeśli chodzi o suchą karmę dla kota, to zaleca się, by była ona jedynie dodatkiem, który urozmaici codzienną dietę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tak uwielbianych przez kotki przekąsek.

Z talerza do miseczki?

Trzecia ważna zasada mówi o tym, że nie wolno karmić kotów resztkami z obiadu nawet tymi zawierającymi mięso. Nasze posiłki zawierają często przyprawy czy też sól, a te składniki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie kota (zwłaszcza nerek).

Karmienie małych kotków

Po czwarte - należy wybrać karmę odpowiednią do wieku kota. Starsze koty mogą oczywiście jeść karmę dla zwierząt dorosłych, jednak kocięta mają specjalne potrzeby żywieniowe. Młode zwierzęta potrzebują więcej białka i tłuszczów, warto zadbać o zakup karmy przeznaczonej specjalnie dla nich. Producenci najwyższej jakości karm dla zwierząt wiedzą jak karmić małe koty, oferując kompletne i zbilansowane posiłki.

Rola przysmaków w diecie kota

Ostatnia wskazówka brzmi - kot, tak samo jak człowiek, potrzebuje urozmaiconej diety. Warto zaopatrzyć się w przysmaki dla kota, które są odpowiednią przekąską między posiłkami oraz mogą być nagrodą dla naszego ulubieńca. W ten sposób możemy nagradzać go za dobre zachowanie i wyrabiać w nim pozytywne nawyki. Kocie smakołyki są także bardzo przydatne przed wizytą u weterynarza, aby uspokoić pupila lub jako nagroda za spokojne zachowanie podczas obcinania pazurków. Jeśli zwierzak przekona się, że za konkretną sytuację jest nagradzany, utrwalimy w nim pewnego rodzaju nawyk.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel