Jak wychować kota? Od czego zacząć?

2023-06-10

Jak wychować kota? Od czego zacząć?

Niezależność i indywidualizm to cechy, którymi opisałby swojego kota nie jeden właściciel. Wobec tego opiekunowie przekonani są, iż nie mają żadnego wpływu na ukształtowanie charakteru i zachowania u swojego pupila. Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie, bo mimo iż nie jesteśmy w stanie wychować kota jak psa, to możemy wyrobić u swojego kota wiele pożądanych nawyków. Jak to zrobić? Jak wychować kota?

Czy można wychować kota? Socjalizacja kota jako kluczowy element jego zachowania

Zapewne wielu właścicieli mruczków zastanawia się, czy tak samo jak i psa, da się wychować kota, który według utartych przekonań podąża własnymi ścieżkami. Można kwestionować, czy dotyczy to tylko dachowców, czy także rasowych domowników, lecz nie ulega wątpliwości, że koty mają swoje charakterki i socjalizacja zwierzaka już w początkowym okresie życia ma kluczowy wpływ na jego późniejsze życie i zachowanie.

Aby proces kształtowania zachowań u kota zakończył się sukcesem, należy uwzględnić jego pierwotne potrzeby i instynkt. Są pewne uwarunkowania, których nie da się zmienić, a jakakolwiek próba ich modyfikacji zakończy się tylko frustracją właściciela i możliwe, że agresją zwierzaka. Warto zatem podejść do pracy z kotem z cierpliwością i już od pierwszych dni pokazywać mu, co w jego zachowaniu jest akceptowane, a co nie.

Wychowanie kota — od czego zacząć?

Zdrowa i wartościowa relacja opiekuna z kotem z pewnością wpłynie pozytywnie na proces nauki, dlatego podstawą jest wzmacnianie więzi i przywiązania. Na tej podstawie możemy wprowadzać pierwsze wskazówki, przyzwyczajenia i naukę pożądanych zachowań u czworonoga. Pierwotna socjalizacja to kluczowy okres w życiu kota. Jak powinna ona przebiegać? Proces trwa średnio od narodzin do 12. - 16. tygodnia życia. Najwięcej wiedzy kocię przyswaja od 6. do 12. tygodnia. To właśnie wtedy uczy się instynktownych zachowań, jak i tych, które są przez nas pożądane. W skrócie można powiedzieć, że socjalizacja to nauka bycia kotem. Wtedy właśnie warto uczyć swojego pupila, co jest zabawą, że zbyt mocne ugryzienie boli oraz co ważne - nie należy oddzielać kotka od matki i reszty miotu przed upływem 12. tygodnia życia, ponieważ do tej pory kocię naśladuje także jej zachowanie.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z kociakiem osieroconym, najlepiej na te pierwsze kluczowe tygodnie przekazać go na wychowanie kociemu rodzicowi zastępczemu (lub całej kociej grupie – na takiej zasadzie działają wszelkie domy tymczasowe, często specjalizujące się w odchowywaniu maluchów). Wbrew pozorom umiejętność nauki u kotów nie jest warunkowana posiadaniem własnego potomstwa, a niejednokrotnie nawet wykastrowany kocur będzie lepszą „mamką” niż najbardziej czuły i oddany człowiek.

Czy da się wychować dorosłego kota?

W momencie socjalizacji zachodzą procesy uczenia się dotyczące takich elementów jak: samokontrola, komunikacja, umiejętność radzenia sobie ze stresem i frustracją czy tworzenie relacji z innymi kotami oraz z człowiekiem. Jednak nie ma ograniczeń wiekowych do tego, by zacząć pracę z kotem, natomiast jej efekty zawsze będą wypadkową wielu złożonych czynników i nie możemy zakładać, że zawsze osiągniemy 100% sukces. Już samo kupno drapaka dla kota i pokazanie kotu, że może to być dla niego zabawa, może skutecznie zmniejszyć jego zainteresowanie drapaniem mebli. Wysterylizowane i wykastrowane koty czasem stają się mniej aktywne, a ich apetyt nie maleje. Wówczas w szczególności staraj się zachęcać pupila do ruchu. W takim przypadku warto też skonsultować się z zoodietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej diety oraz wielkości porcji pokarmowych.

Koty, które w pierwszych tygodniach swojego życia miały pozytywny i dość częsty kontakt z człowiekiem, który także nie ingerował w ich naturalny rozwój i relacje z kocicą, znacznie prościej przyswajają wiedzę, są bardziej otwarte na integrację z człowiekiem i naukę nowych zachowań.

Jak wychować kota? Nauka dobrych nawyków

Dobrze jest mieć świadomość, że do całego repertuaru naturalnych kocich zachowań należą drapanie, polowanie, oznaczanie swojego terytorium czy syczenie oznaczające „nie podoba mi się”. Ważne jest zatem stawianie granic oraz w niektórych przypadkach, pójście na kompromis. Podstawową zasadą w procesie nauki świadomych aktywności jest stosowanie pozytywnych bodźców i nagradzanie dobrych zachowań przez np. przysmaki dla kota. Zarówno ludziom, tak i kotom, podczas nauki nie służy nerwowa atmosfera lub tym bardziej żadne karanie fizyczne. Zwierzak tylko w spokoju, poczuciu bezpieczeństwa i zaufaniu do swojego właściciela będzie postępować zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli zastosujesz jakiekolwiek formy przemocy wobec swojego pupila, straci on do Ciebie zaufanie i co najwyżej zrezygnuje z pewnych zachowań, ale tylko wówczas, gdy będziesz w pobliżu.

Jakich nawyków można nauczyć kota?

Aby nauka nawyków była satysfakcjonująca, trzeba zaobserwować, co najsilniej motywuje naszego czworonoga do robienia postępów. Zazwyczaj jest to dobrej jakości karma dla kota lub zwyczajnie świetna zabawa z opiekunem. Kot znacznie chętniej będzie powtarzał dane zachowania, wiedząc, że dostanie za to nagrodę.

Czego można nauczyć kota? Są to zachowania z pozoru proste, lecz także wymagające naszego przyłożenia się podczas nauki. Jak sprawić, by nasz ukochany pupil nie „polował” na kapcie opiekuna, tylko na swoje zabawki dla kota, albo korzystał z drapaka, zamiast niszczyć nasze piękne meble? Cierpliwość i uważny udział w życiu naszego czworonoga to kluczowy element w budowaniu relacji i nauki nowych umiejętności. Dlatego powoli, od najmłodszych lat warto wprowadzać nowe elementy, mówić, pokazywać i nagradzać, a postępy będą widoczne. W innych sytuacjach można także skorzystać z pomocy kociego behawiorysty.

Ważnym elementem w edukacji czworonoga codziennych nawyków jest również nauka korzystania z kuwety ze specjalistycznym żwirkiem dla kotów, wyznaczenie konkretnych stref, które zwierzak będzie mógł uznać za swoje terytorium.

Jak wychować kota, aby zjadał swoją porcję jedzenia o określonej porze? Koty powinny jeść mniejsze porcje, ale częściej, a nie mieć dostęp do zawsze pełnej miski. Warto zatem żywienie naszego kota dopasować także do naszego trybu i obowiązków w ciągu dnia. Należy pamiętać, że owe smakołyki to także energia, którą mu dostarczamy, więc aby nie doprowadzić do otyłości, trzeba zadbać o dobrze zbilansowane posiłki.

Jak nauczyć kota nowych rzeczy?

Wychowanie kota nie jest proste i zdecydowanie przebiega inaczej niż nauka nawyków u psów, w szczególności, gdy chcesz podejść do kota w taki sam sposób. Nie ma co porównywać, które zwierzę łatwiej się uczy, jednak kota mimo wszystko można nauczyć wielu rzeczy. Są one czasem trudne w wychowaniu i chodzą swoimi ścieżkami, ale gdy podejdziesz do pracy z kotem z cierpliwością, wyrozumiałością i dasz swojemu mruczkowi czas, z pewnością się uda! Zastanawiasz się, jak dobrze wychować kota? Zacznij od tych podstaw!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel