Charakterystyka kotów Maine Coon
Maine coon jest jednym z największych kotów domowych. Co do powstania tej rasy istnieje pogląd, według którego jest ona efektem skrzyżowania dzikich kotów z angorami lub persami. Niektórzy uważają natomiast je za potomków kotów norweskich leśnych, a najstarsza z legend głosi, że początek tej rasie dały koty domowe ze stanu Maine w Kanadzie skrzyżowane z… szopami praczami. Obecnie wiemy już, że z punktu widzenia genetyki teoria ta nie jest możliwa. Najbardziej wiarygodną genezą pojawienia się kotów maine coon jest przypuszczenie o przemieszczeniu się ich z Azji lub z Nowej Anglii w XVIII wieku, w czasie powstawania nowych szlaków handlowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Cechy wyglądu kotów maine coon
Koty tej rasy wyróżnia przede wszystkim ich wielkość. Jak się okazuje waga tych zwierząt często wynosi 8 kilogramów, a zdarzają się nawet 15 kilowe osobniki. W 2010 roku do Księgi rekordów Guinnessa wpisano czworonoga pochodzącego z Reno, który mierzył aż 1,23 m długości. Do innych charakterystycznych cech tej rasy zaliczamy szpiczaste uszy, niezwykłe futro oraz długi, puszysty ogon.
Maine coony to piękne zwierzęta obdarzone silnym, muskularnym ciałem i masywnymi nogami. Koty te mają średniej wielkości, szeroką i kanciastą głowę oraz skośnie oczy w kolorze zielonym, złotym lub miedzianym, ponadto u białych pupili możliwe są oczy niebieskie albo dwukolorowe. Koty te mają potężne wibrysy. Rekord ich długości wynosi aż 16,5 cm. Co ciekawe, na czole mają widoczną literę “M”, a na uszach i łapkach charakterystyczne pędzelki.
Uszy tego kota są wysoko osadzone, lekko wychylone do przodu i posiadają na czubkach pędzelki - zwane rysią kępką. Jego ogon jest bardzo długi i puszysty, przypominający wachlarz.
Zwierzęta te mają długą i gęstą sierść składająca się z podszerstka, który pokryty jest solidnym lśniącym i wodoodpornym włosem. Na brzuchu ich futerko robi się i kudłate, a na szyi mają one kryzę zaczynającą się tuż przy podstawie uszu. Jest ona zdecydowanie większa i bardziej efektowna u kocurów niż u kotek.
Sam włos jest gęsty, półdługi i jedwabisty. Charakterystyczne u nich są także łapy, duże i wyraźnie owłosione pomiędzy palcami.
Jaki charakter ma maine coon?
Najbardziej specyficzną cechą tych dużych kotów jest ich przywiązanie i lojalność względem opiekuna. Uwielbiają spędzać czas w jego towarzystwie, starając się przebywać z nim w każdej chwili, często określa się ich charakter jako „psi”.
Akceptują gości i dobrze funkcjonują w domach z małymi dziećmi. Doskonale dogadują się z innymi kotami, psami oraz innymi gatunkami zwierząt. Nie są też uprzedzone do hałasu i lubią kiedy wokół nich dużo się dzieje, szczególnie gdy stanowią centrum zainteresowania. Pod tym względem są nieco próżne i mają tendencję do podporządkowywania sobie innych, zarówno ludzi jak i zwierząt.
Maine coony nie przepadają za wysokością, nie są też skoczne i wolą bawić się oraz gonić na ziemi. Ich psi charakter widoczny jest również w kontakcie z opiekunem, lubią bowiem spacerować z nim na smyczy i skore są do zabaw zabawkami dla kotów. Łatwo również przystosowują się do otoczenia. Jak niewiele innych kotów, są w stanie przyzwyczaić się i polubić jazdę samochodem.
Koty maine coon nie są głośne i mało miauczą. Dźwięki, jakie z siebie wydobywają, są bardziej podobne do świergotania, niż zwykłych kocich odgłosów. Często również zwijają się w kłębek, kładąc w niezwykle dziwnych z ludzkiego punktu widzenia miejscach. Ponadto odpowiada im przebywanie poza domem, wspinanie się oraz polowania.
Jak karmić maine coona?
W przypadku tej rasy już nawet u kociąt wskazane jest zwracanie uwagi na właściwą zawartość energetyczną ich pożywienia. Koty te to wielkie łasuchy, o dużych predyspozycjach do nadwagi i otyłości.
Dla tych mruczków wskazane jest stosowanie diety mieszanej, składającej się z zarówno mokrej karmy dla kota, jak i suchego komponowanego w proporcji 9:1. Jak dla wszystkich dużych ras kotów, ich karma powinna zawierać składniki poprawiające kondycję stawów, takie jak np. GAG czy siarczan chondroityny.
Odmiany długowłose powinny mieć również dodawane do karmy substancje dbające o skórę i sierść, jak chociażby cynk i NNKT.
Z kolei dla starszych kotów zalecana jest lekkostrawna dieta o dużej ilości wysokowartościowego białka z dodatkiem suplementów, takich jak cynk, witamina E i C czy karnityna.
Długie futro kotów maine coon może być trudne do wydalania z przewodu trawiennego, stąd warto w ich przypadku zainwestować w karmy pomagające ich sierści przedostać się przez układ pokarmowy oraz stosować właściwy preparat odkłaczający. Należy też zadbać o zakup odpowiednio dużej kuwety, dopasowanej rozmiarem dla kociego olbrzyma oraz dobrej jakości żwirku dla kota.