Jak rozsądnie nagradzać swojego psa? O przysmakach dla psa i ich roli w diecie

2023-02-01

Jak rozsądnie nagradzać swojego psa? O przysmakach dla psa i ich roli w diecie

Nagradzanie psa ma na celu nie tylko sprawianie mu przyjemności, ale przede wszystkim jest istotnym elementem jego wychowania. Dzięki przysmakom można bowiem skutecznie nauczyć psa reakcji na rozmaite komendy, jednak aby przyniosło to pożądany skutek, należy robić to w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jak prawidłowo nagradzać swojego pupila i co robić, aby uniknąć najczęstszych błędów w tym zakresie.

Nagradzanie psa - dlaczego jest ważne?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nagradzanie psa jest tak ważne, powinieneś wiedzieć, że jest to niezwykle skuteczny sposób na wyegzekwowanie czegoś od swojego pupila. Dzięki rozmaitym nagrodom pies zyskuje motywację do powielania i zmiany nawyków, a o to przecież chodzi w kwestii nauki pożądanych zachowań, czy trenowania sztuczek. Otrzymując nagrodę za daną czynność, pies zaczyna kojarzyć jej wykonanie z czymś dla siebie przyjemnym, dlatego to najskuteczniejsza metoda, aby czegoś go nauczyć i zachęcić do powtarzania.

W jaki sposób nagradzać psa? Przysmaki i inne formy nagrody dla psa

Psy uwielbiają przysmaki, dlatego traktowanie ich jako formy nagrody jest doskonałym sposobem służącym nauce, czy motywowaniu. Istnieją różne rodzaje nagród dla psa, niekoniecznie związane z podawaniem im smaczków. Jak nagradzać psa w równie atrakcyjny sposób? Doskonałym pomysłem są zabawki dla psa - przeciąganie ukochanego szarpaka, szukanie ukrytej zabawki, czy wspólna zabawa piłką potrafią być zdecydowanie lepszym motywatorem do nauki niż same smaczki.

Nagrody dla psa mogą przybierać nie tylko kształt konkretnych rzeczy, ale mieć nieco bardziej socjalny wymiar. Pupil z pewnością zadowoli się możliwością zwiększonego kontaktu z człowiekiem, kiedy otrzyma od niego więcej uwagi, pochwały werbalne i niewerbalne, czy nawet pieszczoty. Jako formę nagrody można wykorzystywać także wykonywanie ulubionych sztuczek, których realizacja sprawia psu wyjątkową przyjemność.

Ulubione przysmaki i ich rola w psiej diecie

Wprowadzając przysmaki dla psów do codziennej diety, warto kierować się smakowymi upodobaniami pupila. Do wyboru są liczne produkty treningowe, które bywają mocno aromatyczne, więc szybko zwracają uwagę pupila. Tego typu smaczki w psiej diecie mają sporo plusów, gdyż ze względu na ich niewielki rozmiar można zawsze mieć je przy sobie i egzekwować z ich pomocą naukę zadań.

Do wyboru są też ciastka dla psów o różnych smakach, ale także liczne gryzaki, które mogą pełnić funkcje dentystyczne. Dzięki nim da się nieco dłużej zająć pupila i zaspokoić jego potrzebę gryzienia, co sprawi, że nie będzie miał ochoty na niszczenie i podgryzanie mebli, butów, czy przedmiotów do tego nieprzeznaczonych.

Psie przysmaki jako dodatek w diecie

Należy jednak pamiętać, aby psie przysmaki jako nagroda były tylko dodatkiem do podstawowych, pełnowartościowych posiłków takich jak Dolina Noteci Superfood. Zawsze warto wybierać produkty wysokiej jakości, czyli zawierające jak najwyższy procent mięsa, za to jak najmniej niewskazanych: konserwantów i dodatków węglowodanowych. Nie można też przesadzać z ilością psich przysmaków - specjaliści zalecają nieprzekraczanie 15% dziennego zapotrzebowania energetycznego, gdyż mogłoby to przyczynić się do nadwagi i otyłości, a także rozwoju problemów z kośćmi i stawami, czy chorób takich jak cukrzyca.

Głaskanie i zabawa jako forma nagradzania psa

Jak można nagradzać psa poza smaczkami? Wspólna zabawa to coś, co sprawi każdemu czworonogowi ogromną frajdę, dlatego może być doskonałą alternatywą dla podawania smaczków. Nie można zapomnieć także o entuzjastycznych, słownych pochwałach, a także uwielbianemu przez psy głaskaniu, którym raz na jakiś czas podczas treningu dobrze jest zastępować smaczki. Dodatkowo wpływa to na wzajemną poprawę relację, a to jest przecież najważniejsze. Jak zachęcić psa do pracy? Po jej wykonaniu można zaproponować zabawę w postaci przeciągania ulubionego szarpaka, a następnie wyciszyć psa kilkoma smakami rzuconymi w odległe miejsce, np. w trawę. Świetnie sprawdzi się też chowanie zabawki, co nie tylko pobudzi psi nos, ale może przerodzić się w świetną zabawę.

Jak poprawnie nagradzać psa?

Aby mówić o poprawnym nagradzaniu pupila, należy zwrócić uwagę na formę podawania smaczków. Specjaliści zalecają, aby starać się nie wpychać ich psu do pyszczka, gdyż może go to stresować. Zatem jak karmić psa z ręki? Najlepszym pomysłem jest uciekanie dłonią, w której zostały zamknięte smaczki, aby pupil miał szansę ich upolowania i dogonienia.

Inną dobrą metodą jest wykonanie tzw. wahadełka, czyli rzucania smaków w przeciwnych kierunkach - raz w lewo, raz w prawo, co nie tylko będzie formą aktywizacji ruchowej, ale także węchowej, gdyż pies będzie musiał “wyniuchać” smaczki np. pośród traw. Smaczki można też schować w różnych miejscach, np. w korze drzewa, co będzie formą nagrody, ale też wspaniałą, angażującą nos zabawą, która będzie w stanie nieco go zmęczyć i dać mu poczucie spełnienia. Kiedy dawać psu przysmak? Najlepiej robić to raz na jakiś czas, po prawidłowo wykonanej komendzie, przeplatając to z innymi formami nagradzania - głaskaniem, czy pochwałami słownymi na czele.

Warto wiedzieć, że ważna jest zależność między czasem trwania ćwiczeń a długością nagradzania - im dłuższa jest powtórka, tym dłuższa powinna być nagroda. Przykładowo, jeżeli seria danego ćwiczenia trwała 40 sekund to przez taki sam czas powinniśmy nagradzać psa, np. wahadełkiem czy rozsypaniem przekąsek w trawie.

Najczęstsze błędy podczas nagradzania psa - czego unikać?

Jednak aby nagradzanie psa było skuteczne, należy wystrzegać się pewnych błędów i robić to w sposób rozsądny. Istotna jest nie tylko sama nagroda, ale również sposób i forma jej podania, gdyż nudne, czy presyjne zachowania mogą niestety przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Jak chwalić psa, aby robić to dobrze? Przede wszystkim unikać monotonności, starać się wprowadzać elementy zaskoczenia i mieszać ze sobą formy nagród, gdyż zwyczajnie będzie to dla naszego czworonoga ciekawsze.

Do częstych błędów należy też stosowanie nagród nieadekwatnych do wieku pupila. Jakie nagrody dla szczeniaka sprawdzą się najlepiej? Najprawdopodobniej te, które są w stanie go nieco wyciszyć i uspokoić, jak np. ciastka o małych wymiarach. Jeśli chodzi o zabawki, warto wprowadzać je z czasem, aby nie przebodźcować malucha, co mogłoby zaowocować zbyt dużym rozproszeniem jego uwagi.

Po wysokiej jakości smaczki, a także rozmaite akcesoria do treningu psa, zajrzyj do sklepu lugers.pl, gdzie znajdziesz idealne akcesoria motywujące i zaspakajające potrzeby ukochanego pupila.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel