Gdzie pies powinien mieć legowisko?

2022-12-05
Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wydzielenie odpowiedniej strefy dla czworonoga powinno nastąpić jeszcze zanim pojawi się w naszym domu. Podobnie jak my, nasz pupil potrzebuje ciszy i spokoju, a także poczucia bezpieczeństwa. Zatem gdzie ustawić legowisko dla psa? Jakie strefy w domu okażą się dla niego najlepsze, a jakich koniecznie należy unikać? To musisz wiedzieć!

Własne miejsce do spania dla psa — dlaczego jest tak ważne?

Decydując się na adopcję zwierzaka, musimy zadbać o wszystkie jego potrzeby. Niezwykle istotne są nie tylko odpowiednio zbilansowane karmy, czy zabawki dla psa, ale również wygodne, usytuowane w spokojnym miejscu legowisko. Poczucie bezpieczeństwa to jedna z nadrzędnych potrzeb, bez której Twój pupil po prostu nie będzie szczęśliwy. Właściwie wydzielona strefa wyposażona w psie legowisko powinna stanowić jego azyl, w którym będzie mógł się schronić np. gdy będzie mu zimno lub gdy poczuje niepokój.

Zadbanie o to, by legowisko dla psa znajdowało się we właściwym miejscu, ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na jego komfort psychiczny, ale również szkolenie. Nad zwierzakiem, który wie, gdzie znajduje się jego prywatna strefa łatwiej zapanować np. poprzez nauczenie go komendy „na miejsce”.

Jak urządzić legowisko dla psa?

Kwestią kluczową jest oczywiście zadbanie o to, by klatki kennelowe, budy i legowiska dla psa były dostosowane do jego wielkości. Zwierzak powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby móc swobodnie zmienić pozycję i wyciągnąć się podczas popołudniowej drzemki. W celu ustalenia wielkości, jaką powinno mieć posłanie dla psa, warto zmierzyć swojego czworonoga i dodać do otrzymanych wymiarów ok. 20 cm.

Legowisko w domu dla psa powinno być wyposażone przede wszystkim w miękką i dobrze izolującą od podłoża poduszkę. Warto zadbać o to, by była wykonana z naturalnych materiałów, a także prana w łagodnych detergentach. Ciekawą opcją są również legowiska zadaszenie w kształcie budy lub tipi. Sprawdzą się idealnie, jeśli piesek lubi ciszę i spokój lub jest strachliwy.

Gdzie w domu powinno się znajdować psie legowisko?

Posłanie, podobnie jak miski i poidła dla psa, nie mogą znajdować się w miejscach przypadkowych. Psie legowisko powinno mieścić się jak najdalej od ciągu komunikacyjnego, dbając o spokój Twojego pupila nie tylko nocą, ale również podczas popołudniowej lub wieczornej drzemki. Pamiętajmy, że psy śpią w ciągu dnia znacznie częściej niż my. Zadbanie o to by nikt nie zakłócał ich odpoczynku, jest kwestią kluczową, ponieważ wypoczęty i pełen energii zwierzak będzie nie tylko szczęśliwszy, ale i zdrowszy!

Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy psie legowisko usytuowane jest w zacienionym kącie, z dala od innych mebli czy przejść pomiędzy pokojami. Miejsce do spania dla psa powinno stanowić jego azyl i prywatną strefę komfortu, dlatego w pobliżu nie powinny znajdować się nasze rzeczy. Sięgając po nie, moglibyśmy przerwać sen naszemu czworonogowi, a nawet zniechęcić go do dalszego odpoczynku.

Legowisko dla psa musi również znajdować się w odpowiedniej odległości od kaloryferów i innego źródła ciepła. Pamiętajmy, że psy inaczej odbierają panującą w pomieszczeniu temperaturę i w legowisku znajdującym się zaraz obok grzejników zwyczajnie mogłoby być mu za ciepło. Za optymalną temperaturę uznaje się przedział pomiędzy 18, a 25 stopni Celsjusza. Wygodne legowiska i akcesoria dla psa nie mogą również znajdować się w niewielkiej odległości od głośników i telewizora, ponieważ mogą one spowodować, że psiak, zamiast wypoczywać w swoim posłaniu, będzie się denerwował.

Jak nauczyć psa komendy „na miejsce"?

Aby nauczyć swojego pupila komendy „na miejsce” potrzebne będzie oczywiście legowisko, a także kilka smaczków, pełniących rolę nagrody. Pierwszym korkiem będzie zatem naprowadzenie dłonią ze smakołykami na legowisko. Kiedy pies na nie wejdzie, naprowadzamy go do leżenia. Jeśli psia położy się, dopiero wtedy nagradzamy go kilkoma smakołykami, kładąc je między jego łapki. Komendę nazywamy, dopiero gdy zwierzak wykona pełną sekwencję, tzn. wejdzie na posłanie i położy się w nim.

Oczywiście, aby nasz piesek zapamiętał komendę niezbędną będzie systematyka i konsekwentne przestrzeganie narzuconych zasad. Z czasem warto wydłużać dystans pomiędzy punktem początkowym a legowiskiem, a także wprowadzić dodatkowe bodźce mogące odwracać uwagę pupila od wydanej komendy. Pamiętajmy, że każdy zwierzak jest inny i może potrzebować więcej lub mniej czasu, aby opanować nową komendę. Kwestią kluczową jest zadbanie o to, by trening psa odbywał się zawsze w bezpiecznych, przyjaznych i komfortowych dla niego warunkach.

Podobnie jak my, nasze zwierzaki potrzebują odpowiednich warunków, aby móc wypocząć i zregenerować się po dniu pełnym nowych wyzwań. Składają się na to właściwa temperatura, wygoda i spokój. Pamiętaj, że kluczem do ich szczęścia jest poczucie bezpieczeństwa i komfortu, dlatego tak istotne jest zapewnienie im prywatnej strefy wypoczynku.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel