Jak karmić szczeniaka? Podstawowe zasady

2022-03-28
Jak karmić szczeniaka? Podstawowe zasady

Zostałeś opiekunem małego czworonoga i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać jego dieta? Z naszego najnowszego poradnika dowiesz się, jak często i czym karmić szczeniaka. Pamiętaj, że Twój ulubieniec potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych dla prawidłowego rozwoju!

Co powinieneś wiedzieć o karmieniu szczeniaka?

Szczenięta mają inne zapotrzebowania żywieniowe od psów dorosłych, dlatego wymagają specjalnie przeznaczonej dla nich karmy, by dostarczyć potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i ilościach. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych schorzeń układu kostnego. Pokarm dla szczeniąt należy podawać do czasu uzyskania przez psa dorosłości (jest to zależne od rasy pupila).

Wiele osób nie wie, jak karmić szczeniaki w pierwszych dniach życia. Odrzuconym przez matkę pieskom należy podawać mleko zastępcze, a w późniejszym etapie urozmaicać dietę mokrą karmą. Stopniowo zwiększamy jej porcje, zmniejszając częstotliwość jej podawania.

Jak często karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka powinno się odbywać o stałych porach, zdecydowanie częściej niż u psów dorosłych. Koniecznie trzeba zadbać o miskę ze świeżą wodą umieszczoną niedaleko miseczki na karmę.

Bardzo małe szczenięta (do około 2 miesiąca życia), należy karmić od pięciu do trzech razy dziennie. Po 8 tygodniu życia, małym czworonogom można podawać posiłek raz na 12 godzin, czyli dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem) lub trzy razy (rano, po południu i wieczorem). Od 6 miesiąca życia można podawać karmę dwa razy dziennie, jak u psów dorosłych.

Czym karmić szczeniaka?

Młode psy posiadają szczególne potrzeby żywieniowe, które zaspokaja jedynie specjalistyczna karma dla szczeniąt. Pożywienie tego typu posiada odpowiednio zbilansowane składniki, z których najważniejsze są białka budujące organizm, tłuszcze i węglowodany. Nie mniej istotne są proporcje witamin i minerałów. Ponadto, pokarm powinien być lekkostrawny i dostosowany do młodego, niedojrzałego jeszcze układu trawiennego zwierzęcia.

W sklepie Luger’s znajdziesz bogatą ofertę karmy dla szczeniąt i dobierzesz tę najbardziej odpowiednią i spełniającą potrzeby Twojego ulubieńca.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel