Golden retriever a labrador - czym różnią się te rasy?

2023-06-15

Golden retriever a labrador - czym różnią się te rasy?

Rasa znana i doceniana, obecna w rodzinnych domach, pomocna dla osób niewidomych, a także w policji. Zarówno golden retriever, jak i labrador to psy o złotym sercu, pracowite i czasem nad wyraz aktywne. Z pewnością nie zapominają, jak to jest być szczenięciem. Może dlatego są tak popularne jako towarzysze dzieci? Zobacz, co musisz wiedzieć o retrieverach, zanim zdecydujesz się na zakup czy adopcję psiaka!

Golden retriever i labrador — najpopularniejsze retrievery

Zdecydowanie te dwie rasy psów, są to jedne z najpopularniejszych z grupy tzw. aporterów. Nie są jednak to jedyne retrievery, ale te dwie konkretne rasy są najczęściej spotykane. Historycznie te dwie rasy, pomimo głównego podobnego zadania, czyli aportowania, różniło miejsce wykonywania pracy. Goldeny pracowały głównie przy przynoszeniu upolowanej zwierzyny, a labradory pracowały w portach rybackich, natomiast później również zaczęto wykorzystywać je przy polowaniach. Prócz tego jest kilka znaczących cech zarówno w wyglądzie, jak i w zachowaniu, o których warto wspomnieć, gdyż mimo iż psiaki są znane, często je mylimy. Co zatem różni labradora i goldena?

Labrador i Golden – różnice wizualne

Obecnie główne różnice możemy zaobserwować bardziej w wyglądzie, niż w przydzielonych zadaniach. Goldeny są wyższe, smuklejsze, labradory natomiast niższe, ale przez ich wrodzoną chęć do jedzenia i duży apetyt, mają tendencję do tycia. Warto zatem zadbać o dobrej jakości karmę dla psa i nie ulegać zbytnio na prośby o smakołyki podczas gdy my spożywamy posiłki, czy podczas wspólnej zabawy. Bardzo ważne jest, aby zachować zdrowy umiar i nie doprowadzić psiaków do nadwagi i otyłości. Zarówno dla goldena jak i labradora dobrym wyborem będzie np. suszona karma dla psów, która zapewni im wszystkie wartości odżywcze i doda energii, którą obydwie rasy umieją spożytkować podczas swojej ulubionej zabawy, czyli aportowania. Retrievery świetnie sprawdzają się w roli psów aportujących, wobec tego dummy to sport stworzony dla retrievera.

Co znacząco rzuca się w oczy to sierść - jej długość, kolor i struktura. Labradory mają krótką, gęstą i twardą w dotyku sierść. Występują w odcieniu czarnym, czekoladowym lub biszkoptowym. Z kolei ​sierść goldenów jest o wiele dłuższa, zazwyczaj lekko falista i miękka w dotyku. Jedyne dopuszczalne kolory tej rasy to wszystkie kolory złotego i kremowego.

Zachowanie i charakter — Golden retriever vs. Labrador

Istnieje przekonanie, że to labradory są bardziej energiczne a goldeny delikatniejsze, to wszystko zależy od cech osobniczych, dlatego bardzo ważne jest, by każdego psiaka rozpatrywać jako osobną jednostkę i dopasować aktywności pod konkretnego osobnika. Oba retrievery to psy o dużej potrzebie ruchu i lubią bawić się swoimi zabawkami dla psów. Są bardzo towarzyskie i szybko się przywiązują. Jest to połączone z tym, iż źle znoszą samotność, dlatego nie są to psy dla osób, których nigdy nie ma w domu. Właściwie socjalizowane od szczeniaka, to również nie jest zapoznawanie się z każdym psem, dlatego tym bardziej przy dzieciach, należy zadbać o komfort i granice obu stron, aby nie przedobrzyć. Lecz z reguły te psy doskonale czują się w rodzinach z małymi dziećmi, wobec których mogą okazać wrodzoną cierpliwość i spokój. Zazwyczaj nie mają problemów ze wspólną zabawą z innymi psami, czy kotami. Wręcz przeciwnie!

Warte uwagi jest także to, iż obie te rasy doskonale odnajdują się w ratownictwie czy w dogoterapii. Jednak każdy pies, jako osobnik, może różnić się charakterem. Retrievery chłoną wiedzę już od najmłodszych lat, dlatego warto poświęcić czas na naukę i dobrą socjalizację w czasie lat szczenięcych. Są to psy inteligentne i przyjazne, dlatego niezbyt nadają się na stróży domowego ogródka.

Labrador i golden retriever: pielęgnacja

Pielęgnacja psa to nie tylko dbałość o zewnętrzny wygląd czworonoga, ale również o jego zdrowie, samopoczucie i ogólną sprawność życiową.

Racjonalne podejście do żywienia to podstawa przy chowaniu tych ras, a szczególnie labradorów. Jak żadna inna rasa, posiadają one ogromną tendencję do nadwagi i otyłości. Te przypadłości prowadzą u zwierząt do poważnych problemów ze zdrowiem, oraz wcale nie są proste do zwalczenia. Labradorom trudno jest przyzwyczaić się do niskotłuszczowej diety weterynaryjnej dla psa, dlatego warto wybrać naprawdę dobrą, tę o wysokiej jakości.

Jak odchudzić psa? Aby profilaktycznie uniknąć problemów z wagą u retrieverów, należy wychodzić z psiakiem na dłuższe spacery, a przynajmniej na jedną dłuższą przechadzkę w ciągu dnia.

Jeżeli chodzi o pielęgnację sierści, nie jest to zbyt skomplikowana sprawa u labradora. Jego sierść jest krótka i twarda, dlatego wymaga zaledwie regularnej kąpieli w specjalnych preparatach dla psów do pielęgnacji. W przypadku golden retrievera pielęgnacja to coś więcej niż tylko kąpiel, ponieważ jego sierść jest długa, często falująca i aby na długo zachowała dobrą kondycję i połysk, psa należy często czesać i stosować specjalistyczne środki do pielęgnacji sierści. Systematycznego czyszczenia wymagają również uszy i oczy. Psom trzeba też regularnie skracać pazury, usuwać kamień nazębny oraz dbać o czystość gruczołów okołoodbytowych.

Czy warto zdecydować się na retrievera?

O tych dwóch rasach krąży wiele mitów, jeden z nich to taki, że są idealne do dzieci i że kochają ludzi. Każdy osobnik jest inny. Zarówno golden jak i labrador mogą nie lubić towarzystwa obcych osób czy dzieci. Warto o tym pamiętać. Labrador jest przyjaznym psem rodzinnym - czy każdy labrador może być taki? Może, ale pamiętajmy, że pies to nie nakręcana zabawka i będziemy musieli włożyć sporo wysiłku w jego wychowanie.

Golden nie będzie dobrym wyborem dla osób bardzo zapracowanych. Do prawidłowego rozwoju potrzebują obecności kochającego opiekuna, sporej dawki ruchu oraz dobrego i wychowania z wyciąganiem odpowiednich konsekwencji.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel