Jaka kość dla psa?

2023-05-18

Jaka kość dla psa?

Czy pies może jeść kości? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez opiekunów czworonożnych przyjaciół. Oczywiście, że tak, ale… nie wszystkie! Jakie kości warto więc zaproponować swojemu futrzakowi, aby wpływały pozytywnie na jego organizm? Poznaj nasze propozycje.

Kości dla psa - dlaczego warto podawać je swojemu pupilowi?

Psy uwielbiają gryźć kości. Czy jednak jest to dla nich zdrowe? Tak! Stanowią one doskonałe źródło wapnia i innych minerałów oraz witamin. Mają w sobie białko oraz niezbędny tłuszcz. Dodatkowo kość dla psa to naturalny gryzak, który dostarcza rozrywki i dba o zęby, które dzięki niej są czyste, mocne i zdrowe. Warto też wspomnieć, że kości to niezwykle ważny element diety BARF. Musimy jednak zaznaczyć, że kości to tylko dodatek do diety. Nie mogą stanowić jedynego źródła energii dla psa. Podobnie pielęgnacja zębów psa powinna być przeprowadzana na co dzień, a kości mogą tylko ją wspomagać.

Kość do żucia dla psa - czy to dobry pomysł?

Tak jak wspomnieliśmy, kości to naturalne gryzaki. Dla wielu czworonogów jest to świetna forma rozrywki, która pozwala mu zająć czas i wykorzystać sporo energii. Ważnym atutem gryzienia kości jest też z pewnością dbanie przez nie o uzębienie. To niezwykle ważne, aby pies miał możliwość stałego ścierania kamienia i osadów. Poza tym kość to po prostu jeden z przysmaków dla psa, który jest bogaty w witaminy i minerały. Nie ma więc powodów, aby odmówić mu jej żucia od czasu do czasu.

Czy szczeniaki mogą jeść kości?

Zastanawiasz się, jakie kości dla szczeniaka wybrać? Jest to dość kontrowersyjny temat. Małe psy, przed dziesiątym tygodniem życia, mają problem z rozgryzaniem twardego pokarmu. Podając im jednak kość, możesz zauważyć, że z ochotą się za nią zabiorą, ponieważ będzie to dla nich coś nowego. Przez to mogą uszkodzić sobie uzębienie, gdyż będą próbowały pogryźć kostkę ze zbyt dużą determinacją. Z drugiej strony, jako że szczeniaki wymieniają swoje uzębienie, potrzebują stymulacji dziąseł, więc może wydawać się, że kość do żucia dla psa będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. W tej sytuacji czasami lekarze weterynarii zalecają nieco bardziej miękkie rodzaje np. jagnięce. Warto jednak skonsultować tę kwestię ze specjalistami.

Jakie kości dla psa wybrać?

Wybór kości dla psa to niewątpliwie spore wyzwanie. Na rynku dostać można m.in. wieprzowe, drobiowe, cielęce, wołowe czy wędzone. Które więc wybrać, aby były jak najzdrowsze dla Twojego pupila?

Kości wieprzowe

Lepiej nie wybierać dla psa kości wieprzowych, bo choć nie rozpadają się na małe, ostre części, trzeba jednak wiedzieć, że często wywołują u zwierząt bóle brzucha, ospałość i ociężałość. Wynika to z faktu, że są one ciężkostrawne, przez co nie są zalecane przez lekarzy weterynarii. Dotyczy to także gotowanych kości wieprzowych dla psa.

Kości drobiowe

Kości drobiowe z kurczaka czy indyka nie bezpieczną opcją dla psów i najlepiej jest ich unikać. Szczególnie niebezpieczne są gotowane kości dla psa tego typu, ponieważ rozpadają się one na ostre drzazgi, które mogą zranić wnętrzności zwierzaka. Surowe z kolei są dość małe, przez co często stają się powodem zadławień. Wielu lekarzy weterynarii odradza też ich podawania, bo mogą skutkować zaparciami. Jeśli więc chcesz zaserwować swojemu czworonogowi takie kości, lepiej postaw np. na ciastka dla psów, które będą dla niego zdrowsze.

Kości cielęce

Kości cielęce są zalecane szczególnie dla małych psów i seniorów, mających problem z gryzieniem bardzo twardych elementów. Ten rodzaj jest dość miękki, ale nie rozpada się na ostre części, dlatego jest bezpieczny jako przekąska. Kostki tego typu sprawdzają się także jako gryzak dla pupili o drobnym uzębieniu.

Kości wołowe

Kości wołowe dla psa to dobre rozwiązanie, szczególnie dla dużych psów, ponieważ są bardzo twarde i wytrzymałe. Istotny jest także ich rozmiar. Zazwyczaj kości tego typu są duże, więc nie ma opcji, aby pies zjadł je w całości. Dzięki temu będą one pełniły rolę naturalnego gryzaka i pysznej przekąski.

Kości wędzone

Czy pies może jeść kości wędzone? Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie surowych kości dla psa, które powleczone są mięsem. Kości upieczone czy ugotowane zmieniają swoją strukturę, przez co przestają być bezpieczne. Podobnie może działać wędzenie, dlatego lepiej jest unikać takich przekąsek.

Psia kość - o czym jeszcze musisz pamiętać?

Musisz więc pamiętać, że psy mogą jeść kości, ponieważ wpływają one pozytywnie na ich zdrowie, a także stanowią odmianę w diecie i dostarczają rozrywki. Ważne jest jednak to, że nie wszystkie kości są zdrowe dla czworonogów. Unikaj opcji drobiowych i wieprzowych, a zastępuj je tymi cielęcymi i wołowymi, które są dla nich bezpieczniejsze. Staraj się także, aby pies dostawał kości surowe, powleczone mięsem. Psu nie powinno się podawać elementów gołych. Warto też zwracać uwagę na wielkość oferowanych kości. Jeśli będą zbyt małe, pupil może spróbować zjeść je w całości, co będzie skutkowało zadławieniem. Najlepsze będą kości płaskie lub ewentualnie nasady kości chrzęstnych. Pamiętaj także, że kości nie powinny zastępować zabawek dla psów, gdyż te są równie ważne w rozwoju i codziennej aktywności czworonoga. Jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z podawaniem kości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jakie kości wybierać dla szczeniaka, jakie dla seniora, a jakie dla dużego osobnika i czy warto podawać pupilowi tego typu przekąski.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel