Czego nie może jeść pies?

2022-03-28
Czego nie może jeść pies?

Pies od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi, początkowo w roli pomocnika myśliwego i stróża dobytku, a obecnie jako domowy pupil i ulubieniec. Opiekunowie psów nawiązują bardzo bliskie relacje ze swoimi czworonogami, co powiązane jest z dzieleniem się smakołykami i nagradzaniem w ten sposób pupila. Niestety nie wszystkie pokarmy spożywane przez człowieka, są odpowiednie także dla psa. Z naszym poradnikiem dowiesz się, czego nie może jeść pies.

Dlaczego pies nie może jeść czekolady?

Czekolada jest bardzo niebezpieczna dla psów z powodu zawartej w niej toksycznej teobrominy, która występuje w ziarnach kakaowca. Pies po spożyciu wyrobów zawierających czekoladę jest nadmiernie pobudzony, mogą pojawić się u niego drgawki oraz arytmia serca. W ostateczności spożycie teobrominy może skutkować zapaścią, zaburzeniami akcji serca i ostatecznie śmiercią.

Czy pies może jeść awokado?

Miąższ z awokado jest jak najbardziej odpowiedni dla naszego pupila i coraz częściej można znaleźć go w składzie karm dla czworonogów.

Trujące dla psa są natomiast jego pestki, które powinny być bezwzględnie wyeliminowane z jadłospisu.

Czy pies może jeść winogrona?

Niestety, stwierdzono, że zarówno winogrona, jak i rodzynki szkodzą psom. Po zjedzeniu owocu winogrona świeżego lub w formie suszonej (rodzynek) mogą pojawić się wymioty i biegunka. Dlatego nie traktuj winogron jako przekąski między klasycznym karmieniem karmą dla psa.

Czy pies może jeść brzoskwinie?

Okazuje się, że miąższ brzoskwiń nie zawiera żadnych szkodliwych dla psa składników, więc możemy go bez obaw podawać swojemu ulubieńcowi jako przysmak. Nie należy jednak przesadzać z ilością, ponieważ brzoskwinia, jak każdy owoc zawiera dużą dawkę cukrów prostych, która może przyczynić się do problemów z otyłością psa lub spowodować u niego niestrawność.

Czy pies może jeść kiszoną kapustę?

Tak, ponieważ podawanie czworonogom kiszonek to doskonały sposób na uzupełnienie jego diety w bakterie kwasu mlekowego i ich metabolity, liczne przeciwutleniacze oraz witaminy. Należy jednak podawać ją w ograniczonych ilościach, ze względu na wysoką zawartość soli. Kapusta podawana psu powinna być pozbawiona dodatku czosnku i cebuli. Najlepiej ukisić kapustę dla psa samodzielnie. Potrzebujemy do tego posiekanej kapusty oraz niewielkiej ilości soli. Do tej mieszaniny dodajemy na tarce marchewkę. Warzywa należy umieścić w naczyniu kamionkowym, a jego wierzch trzeba zabezpieczyć ścierką i zostawiamy w kuchni na około 10 dni. Gotową kapustę trzymamy w chłodnym miejscu (np. piwnicy) lub w lodówce, wyłożoną do słoików.

Czego nie może jeść pies?

Jest jeszcze wiele innych pokarmów i substancji, które mogą być trujące dla psa. Jest to np. alkohol, którego nawet najmniejsza ilość jest dla czworonogów niebezpieczna. Może ona spowodować niestrawność i biegunkę, aż po symptomy takie jak śpiączka, problemy z oddychaniem, a w ostateczności śmierć zwierzęcia.

Trujące dla psa są także orzechy makadamia. U psów wywołują osłabienie oraz niestrawność, a także pogorszenie nastroju i apatię.

Toksyczny dla psów może być również ksylitol (cukier brzozowy) - naturalny słodzik używany zamiast cukru. Układ krwionośny czworonoga bardzo szybko go wchłania, a trzustka zaczyna produkować zbyt dużo insuliny. Powoduje to spadek cukru we krwi pupila i stwarza zagrożenie uszkodzenia wątroby.

i bardzo niebezpieczna jest również kofeina, ponieważ może doprowadzić do hiperaktywności, a w efekcie nawet do śmierci zwierzaka.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rośliny takie jak cebula, szczypiorek czy czosnek, stanowią truciznę dla psów. Działanie toksyczne jest niezależne od formy podania powyższych warzyw – zarówno świeże, gotowane czy sproszkowane, inaktywują czerwone krwinki jak i prowadzą do anemii.

Każdy opiekun powinien wiedzieć, czego nie może jeść pies, aby zachować swojego ulubieńca w zdrowiu. Unikajmy czekolady, winogron czy produktów z solą. Pamiętaj też, że podstawą diety powinna być wysokiej jakości karma dla psa bazująca na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel