Jakie szelki dla psa wybrać?
Jak odpowiednio wybrać szelki dla psa?
Istnieje kilka istotnych czynników, które sprawiają, że szelki są wygodne i odpowiednio dobrane do zwierzaka. Podczas zakupu tego typu akcesoriów dla psa musisz wziąć pod uwagę:
- Rozmiar
Konieczne jest dokładne zmierzenie psa i skonfrontowanie pomiarów z tabelami, które podane są na stronie obok konkretnego produktu, który Cię interesuje. Jeśli kupujesz szelki stacjonarnie, poproś o możliwość zmierzenia ich na miejscu. - Rozmiar
Najczęściej szelki wykonuje się z poliestrowej taśmy, ze względu na to, że łatwo jest utrzymać je w czystości, a oprócz tego są wygodne. Można także znaleźć szelki skórzane czy wykonane z pianki. - Rozmiar
Małe pieski nie będą miały problemu z wąskimi taśmami, jednak duże wymagają grubszych egzemplarzy. Wynika to nie tylko z faktu, że przy cienkich paskach łatwiej o ich zerwanie, ale także o to, że zbyt wąska taśma sprawia dyskomfort podczas chodzenia i wpija się w ciało.
Rodzaje szelek dla psa - które są najlepsze?
Szelki mają wiele różnych krojów, dlatego też warto przetestować kilka, aby ostatecznie wybrać te idealne dla Twojego czworonoga. Jakie opcje są dostępne na rynku?
Szelki guardy
Szelki guardy to najczęściej wybierana z propozycji, ze względu na to, że mają one poparcie lekarzy weterynarii. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby były zgodne z psią anatomią i równo rozkładały ciężar ciała. Ten rodzaj szelek zbudowany jest z dwóch obręczy, które łączy pasek mostkowy i pasek grzbietowy. Dzięki temu jest wygodny i odpowiednio dopasowuje się do ciała zwierzęcia. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy rozmiar jest należycie dopasowany. W innym wypadku model ten będzie ocierał i uciskał klatkę piersiową. Główną zaletą tego fasonu jest uniwersalność. Świetnie sprawdzą się dla dużych psów, np. owczarków, które codziennie wychodzą na wielokilometrowe spacery, jak i dla mało aktywnych pupili o niewielkich rozmiarach, np. yorków czy maltańczyków.
Szelki bezuciskowe
Jeśli Twój czworonóg ma bardzo wrażliwą skórę lub źle wpływa na niego nawet delikatny ucisk, koniecznie wybierz szelki bezuciskowe. Są one podobne w kroju do typu guard jednak pas na piersi jest szerszy i wykończony miękkim, oddychającym materiałem. Najczęściej też paski grzbietowe i piersiowe są wyposażone w regulację. To szczególnie dobra propozycja na lato, gdy różnego rodzaju otarcia zdarzają się wtedy częściej.
Szelki typu walk in/step in
Kolejna opcja to szelki walk in (step in). Jest to propozycja dla wszystkich psiaków, które nie przepadają za zakładaniem czegokolwiek przez głowę, wyrywają się i boją. Ich założenie jest dużo prostsze, gdyż pupil po prostu wchodzi w nie przednimi nogami, a całość zapina się na grzbiecie. Ten rodzaj szelek jest polecany dla małych i średnich psów. U dużych może się nie sprawdzić ze względu na siłę, którą ma taki czworonóg. To także rewelacyjna pomoc, dla zwierzaków po różnego rodzaju zabiegach w okolicy pyska lub szyi, kiedy to obroża dla psa nie wchodzi w grę.
Szelki norweskie
Często też w propozycjach możesz zobaczyć szelki norweskie, które kiedyś stosowano u psów pracujących, np. ciągnących zaprzęg. Rodzaj ten daje dużą kontrolę nad zwierzęciem, ale jego budowa sprawia, że zablokowana jest obręcz barkowa, co jest niewskazane dla psów w fazie wzrostu lub tych, którym grozi dysplazja. Nie jest to więc dobra opcja dla zwierząt, które po prostu wychodzą na tradycyjne spacery. Jako że szelki norweskie są przystosowane do użytkowania przez psy pracujące, zostały stworzone tak, aby to zwierzę mogło zdecydować, ile siły musi włożyć, by np. pociągnąć sanie na danej płaszczyźnie. W przypadku pupili o średniej aktywności, którym zdarza się wyrywać na widok wiewiórki, może skończyć się to naciągnięciem mięśni lub nadwyrężeniem mostka, na którym opiera się przedni pasek.
Jakie szelki są najbezpieczniejsze dla szczeniąt?
Akcesoria dla szczeniąt zawsze muszą być wybierane ze szczególną ostrożnością, gdyż psie dzieci dopiero się rozwijają i trzeba zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Szelki i smycze dla psa młodego także należy wybierać z dużym zaangażowaniem! W przypadku kilkumiesięcznych osobników najlepiej sprawdzają się szelki bezuciskowe, ponieważ nie są one w stanie zrobić krzywdy pupilowi, nawet na początku, gdy ten podczas nauki chodzenia na smyczy szarpie się i wyrywa. Jeżeli w Twoim domu pojawi się psie dziecko z traumą zakładania obręczy na głowę, zdecydowanie postaw na szelki walk-in, które nie będą go przerażać, a co za tym idzie, nie sprawią, że każdy spacer będzie dla psa odnowieniem złych doświadczeń. W przypadku szczeniąt w pełni zdrowych dobrze sprawdzi się rodzaj guard.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru szelek dla psa?
Warto także zwrócić uwagę na szelki specjalistyczne, które przydają się zwierzętom w różnych sytuacjach. Np. jeśli Twój pupil często jeździ z Tobą samochodem, warto wyposażyć go w szelki samochodowe, które wpina się w uchwyt na pas. Dzięki temu czworonożny pasażer będzie w pełni chroniony. Są one wykończone na klatce miękką pianką, dzięki czemu świetnie amortyzują ruchu auta, a przy tym nie uciskają i nie krępują ruchów zwierzęcia. Kolejna opcja to szelki sportowe, które przydają się np. przy dogtrekkingu.
Wiesz już wszystko o wyborze szelek dla swojego ukochanego pupila. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi, nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości podczas zakupu!