Osteochondroza u psa - czym jest i jak się objawia?
Choroby stawów u psów to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka czworonogi. Osteochondroza to jedna z jednostek chorobowych, wpływająca na ogólne funkcjonowanie pupila. Narażone są na nią młode osobniki, rosnące w szybkim tempie. Jak się objawia ta choroba i jak ją leczyć? Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci się z nią zapoznać.
Czym jest osteochondroza?
Osteochondroza to zaburzenie, które dotyczy chrząstek wzrostowych u psów ras dużych i olbrzymich, które są na etapie rozwoju. Zmiany chorobowe pojawiają się w określonych miejscach szkieletu, najczęściej w kościach ramiennych, łokciowych, udowych i skokowych. Choroba ta może spowodować przedwczesne skostnienie chrząstek wzrostowych, a w efekcie doprowadzić do zniekształcenia kości i zaburzenia ich wzrostu. Zazwyczaj występuje w wieku 6-9 miesięcy.
Jakie są objawy choroby stawów u psa?
Młode psy powinny być poddawane stałej obserwacji, ponieważ właśnie okres wzrostu jest najczęściej tym, w którym pojawia się najwięcej chorób. Jeżeli zauważysz, że Twój pupil kuleje, jest apatyczny, ma opuchnięte i sztywne stawy, a do tego wykazuje niechęć do wstawania i różnych aktywności, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii, ponieważ tak właśnie objawia się osteochondroza u psa. Czworonogi wyglądają wtedy na smutne, zmęczone i bez energii, ponieważ doskwiera im częsty ból, szczególnie przy skakaniu czy wchodzeniu po schodach. To właśnie dlatego nie są zainteresowane wychodzeniem na spacery ani zabawą zabawkami dla szczeniąt, które do niedawna bardzo je cieszyły.
Jakie rasy psów są najbardziej narażone na radiologiczne choroby kostno-stawowe?
Chore stawy u psów pojawić się mogą u każdego osobnika, ale istnieją rasy, które są znacznie bardziej podatne na takie problemy zdrowotne. Szczególnie często osteochondrozę można zauważyć u psów ras dużych i olbrzymich, takich jak:
- rottweilery,
- dogi niemieckie,
- bernardyny,
- golden retrievery,
- nowofundlandy.
Pamiętaj jednak, aby obserwować swojego psa, niezależnie czy należy do rasy małej, tak jak maltańczyk czy średniej jak buldog. Każdy pupil może niestety zapaść na tę chorobę, dlatego nie można ignorować żadnych sygnałów.
Osteochondroza – diagnoza
OCD u psów może mieć różne podłoże. Czasami jest to wada wrodzona, czasami wynika z predyspozycji genetycznych, a czasami wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi, np. z zaburzeniami hormonalnymi, nadwagą lub zaburzeniami okresu rozwojowego. Jeśli więc zauważysz u swojego psa jakiekolwiek problemy z poruszaniem się, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi dokładną diagnostykę układu kostno-stawowego. W zależności od potrzeb wykona odpowiednie badania, np. zdjęcie RTG i ułoży plan leczenia, a także dopasuje niezbędne preparaty i witaminy dla psów. Nie próbuj leczyć swojego czworonoga samodzielnie, ponieważ możesz tylko pogorszyć jego stan. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go w ręce specjalistów.
OCD u psa – leczenie
OCD najczęściej leczy się za pomocą zabiegów chirurgicznych. Lekarz weterynarii wykonuje artroskopię, dobierając odpowiednią metodę do zmienionego chorobowo stawu. Zdarza się jednak, że udaje się go pozbyć za pomocą leczenia farmakologicznego. Dzieje się to jednak tylko wtedy, kiedy chrząstki są zdeformowane w niewielkim stopniu, a dolegliwości bólowe znikome. Dlatego tak ważne jest, aby zwierzę jak najszybciej trafiło w ręce specjalisty, który zdiagnozuje je, a następnie mu pomoże. Warto także zapytać lekarza, jaka karma na stawy dla psów będzie odpowiednia i jak ją podawać, aby organizm Twojego pupila jak najszybciej się zregenerował.
Czy można zapobiec osteochondrozie u psa?
Niestety często nie da się zapobiec osteochondrozie u psa, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, ma ona podłoże genetyczne lub może być wrodzona. Warto jednak zwracać uwagę na to, jaka karma dla szczeniąt jest podawana i czy pies nie przybiera zbyt szybko na wadze, ponieważ otyłość bardzo często prowadzi do OCD. Należy także dbać o odpowiednią aktywność fizyczną pupila. Ważne są również profilaktyczne badania okresowe.
Teraz już wiesz, jak wyglądają problemy ze stawami u psa oraz jak wykryć OCD. Jeśli zauważysz jakiekolwiek dolegliwości u swojego czworonoga, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.