Jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko i kanapę?
Każdy z nas zna opiekuna psa lub sam nim jest, który uwielbia wylegiwać się na kanapie przytulając się i głaskając swojego puchatego przyjaciela. W końcu pies to najlepszy przyjaciel człowieka! Co, jednak gdy chcemy zachować pewne standardy higieny lub po prostu nie chcemy, aby nasz psiak wylegiwał się na naszej poduszce? Podpowiadamy, jak nauczyć psa, aby nie wchodził na kanapę i łóżko.
Dlaczego pies wchodzi na łóżko?
Jest wiele przyczyn, dlaczego pies wskakuje na łóżko czy kanapę w salonie. Przecież dla niego spanie obok swojego zaufanego opiekuna stwarza mu strefę bezpieczną, a poza tym jest mu tam zwyczajnie ciepło i wygodnie. Nie wzięło się to znikąd, ponieważ psy z natury, gdy się rodzą, często śpią obok siebie. Lubią czuć obecność swoich towarzyszy i w ten sposób się ogrzewają. Na łóżku pies wyczuwa twój zapach opiekuna i chętnie się nim otacza. Większość oddanych miłośników psów komfort swojego pupila przekłada ponad swój. Kiedy natomiast próbujemy psa oduczyć, okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie, nawet kiedy próbujemy przekonać go różnymi przysmakami dla psa. Jak pokazać psu, że wchodzenie na łóżko jest złe?
Mój pies wchodzi na kanapę i na łóżko: czy powinien tam przebywać?
Gdy leżysz na kanapie, oglądając swój ulubiony serial, prawdopodobnie trudno jest ci odmówić, kiedy Twój przyjaciel wskakuje tuż obok i przytula się do Twojej nogi. Chociaż takie zachowanie w pewien sposób wzmacnia relacje, to jednak pamiętajmy, że psiak może wraz ze swoją sierścią przynieść dużo bakterii, czy po prostu zwyczajnie spychać nas z łóżka.
Czy pies może spać na kanapie, czy łóżku? Jest to bardzo kontrowersyjne pytanie. Może, jeżeli nam to nie przeszkadza. Gdy nie chcemy, by nasz pies na tych meblach przebywał, można go tego oduczyć. Jak to zrobić? Od czego zacząć? Oduczając psa wychodzenia na łóżko czy kanapę, bardzo ważna jest konsekwencja wszystkich domowników. Jeżeli jedna osoba nie będzie trzymać się ustalonych zasad, nie zrobimy kroku w żadną stronę, a przy okazji będziemy robić psu mętlik w głowie.
Metody, jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę: krok po kroku
Na początku wszyscy domownicy muszą ustalić wspólny cel. W sytuacji, gdy część z nich chce oduczyć psa wskakiwania na łóżko, a druga nie, można pójść na kompromis i nauczyć psa by wchodził na kanapę czy łóżko tylko jak jest rozłożony jego ukochany kocyk lub padnie jedno, wybrane hasło. W takim przypadku ważne jest nie tylko uczenie wchodzenia na to hasło, ale i schodzenia. Trening psa wchodzenia i schodzenia za pomocą hasła zgody lub zabraniającego jest doskonałą metodą, aby pies wiedział, gdzie są granice i czy akurat w danej sytuacji, może zająć tam swoje miejsce, czy np. w wypadku jak mamy gości, to aby poszedł zająć swoje legowisko.
Warto się wystrzegać jakiejkolwiek awersji w procesie nauczania, ponieważ to może doprowadzić do konfliktu pomiędzy psem a opiekunami i może dojść do zachowań agresywnych, gdy będziemy chcieli, aby pies zszedł z kanapy, czy łóżka.
Inną metodę, jaką możemy zastosować to uniemożliwienie psu wyjścia na dany mebel, za pomocą zabezpieczenia go przed naszym czworonogiem. Jakie są na to sposoby?
Jak zabezpieczyć kanapę przed psem?
O ile jesteś w domu, to możesz sam kontrolować psa, tak w przypadku, gdy zostaje on sam, warto na ten czas zastawiać kanapę czy łóżko krzesłami, by pies nie mógł pod Twoją nieobecność tam wejść. Kolejnym sposobem jest zakup pokrowca na kanapę. Tego typu akcesoria zwykle wykonane są z bawełny lub materiałów takich jak ściereczka, która jest łatwa do czyszczenia. Jeśli boisz się zabrudzeń tapicerki, skóry na fotelach, to użycie pokrowca na sofę ochroni ją również przed zadrapaniami i innymi uszkodzeniami.
Jak zaaranżować miejsce na odpoczynek dla psa?
Zabraniając leżenia na wygodnej kanapie naszemu zwierzakowi, powinniśmy zadbać o to, aby miał on swoje własne komfortowe miejsce do wypoczynku, gdzie będzie mógł poczuć się równie bezpiecznie, wygodnie i przytulnie. Zbuduj atrakcyjną przestrzeń dla swojego psa i naucz go, że jego miejsce jest fajniejsze, bo ma w nim swoją wygodną dużą poduszkę i właśnie tam dostaje najlepsze jedzenie! Pamiętajmy by legowisko dla psa było wielkościowo dopasowane do jego gabarytów, niedaleko powinna znajdować się miska dla psa z wodą i pokarmem. Dzięki temu pies będzie chętnie do niego wracał, ponieważ wszystkie jego potrzeby będą tam zaopiekowane. Warto pamiętać, że taka przestrzeń, to intymne miejsce psa i nie można ingerować, gdy on tam wypoczywa, czy zabierać mu stamtąd zabawek. Tak samo, jak my oczekujemy, że pies nie będzie naruszał naszego miejsca wypoczynku, my też powinniśmy zapewnić psa, że jego legowisko, to tylko i wyłącznie jego strefa i może tam czuć się bezpiecznie.