Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

2023-06-27

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jednym z pierwszych wyzwań, które czekają na nowego opiekuna czworonoga, jest nauka psa chodzenia na spacery ze smyczą. Będzie to wymagało wiele cierpliwości i wyrozumiałości, ale znacznie poprawi także Twoją relację z psem i nauczy go odbierania komunikatów. Podpowiadamy, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy, aby każdy spacer czy wspólne bieganie było jedynie przyjemną formą spędzania czasu.

Jaką smycz dla psa kupić?

Zanim jednak rozpoczniecie naukę chodzenia ze smyczą, musisz kupić smycz, która będzie odpowiednia i bezpieczna dla Twojego zwierzaka. Nie wystarczy jednak pójść do byle jakiego sklepu i kupić pierwszą z brzegu. Zarówno smycz, jak i obroża to podstawowe akcesoria dla psa, zatem bez wątpienia powinny być dla niego komfortowe i wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. Dla szczeniaków i psów małych ras zaleca się używanie szelek typu guard, gdyż obroża może uszkodzić kręgi szyjne i źle wpływać na delikatny układ kostny.

Pamiętaj!

W żadnym wypadku nie kupuj także obroży uciskowej czy kolczatki. Takie metody już dawno wyszły z “mody”, a poza tym z pewnością Twój domowy przyjaciel niezbyt chętnie wybierałby się z Tobą na spacer, lecz kojarzyłby go z bólem i lękiem.

Jeśli chodzi o wybór dobrej smyczy dla psa, to na rynku jest ich wiele do wyboru. Występują w różnych kolorach, materiałach, o regulowanej długości lub przepinane Możesz zdecydować się na skórzaną, lub materiałową, o stałej długości albo przepinanej. Możesz również zamówić spersonalizowaną smyczkę z obrożą, wraz z wygrawerowanym brelokiem. Taki gadżet świetnie sprawdzi się, gdyby psiak się zgubił.

Do nauki chodzenia na smyczy nie zaleca się używania smyczy automatycznej, gdyż jej długość się zmienia, gdy pies pociągnie, a tego właśnie chcemy go oduczyć.

Pierwszy spacer z psem na smyczy — wszystko, co musisz wiedzieć

Zaczynając pracę chodzenia na smyczy, bardzo ważną kwestią jest uświadomienie sobie, że nie jest to naturalne zachowanie dla naszego psa. Jeżeli kupiliśmy lub adoptowaliśmy szczeniaka, bardzo ważna jest nauka już od pierwszych wspólnych dni. Warto pamiętać, że psy uczą się poprzez małe sukcesy, które my powinniśmy nagradzać, nawet jeżeli pies sam je wykonuje. Zatem, jeżeli psiak idzie przy nodze, bez naszych wcześniejszych wskazówek, możesz podarować mu mały przysmak dla psa, aby wiedział, że dobrze się sprawuje. Co więcej, gdy pies np. nie chce iść dalej, lub się wyrywa, musisz wykazać się cierpliwością i ze spokojem zachęcić go do dalszego spaceru. W żadnym wypadku nie ucz psiaka, że gdy on się zaprze, to weźmiesz go na ręce i zaniesiesz do domu. W przypadku dużego psa jest to raczej niemożliwe, ale przy spacerach ze szczeniakiem czy małym psiakiem, jest to częsty błąd. Warto się zatrzymać i chwilę poczekać, bo możliwe, że jego upartość wynika z jakiegoś lęku i potrzeby zbadania terenu, a nie zwykłego lenistwa.

Nauka chodzenia na smyczy — na co zwrócić uwagę?

Drugą istotną kwestią podczas nauki chodzenia na smyczy, jest rola opiekuna na spacerze. Często wyprowadzając psa, przykładowo do parku, mamy nadzieję, iż będą tam inne psy, więc nasz pupil się wybiega i wybawi. Nie ma w tym nic złego, oprócz tego, że w psie budzi się przekonanie, że ze swoim opiekunem jest nudno. Dlatego podczas wspólnego spaceru, schowaj telefon i poświęć czas swojemu psu, aby wiedział, że i z Tobą może się dobrze bawić, a przy okazji, możesz go nauczyć paru nowych sztuczek.

Gdy po raz pierwszy zakładasz mu akcesoria spacerowe dla psa, możesz to zrobić nawet w zaciszu swojego domu, aby on przyzwyczaił się i oswoił z tym stanem, że ma ograniczony zasięg, i że powinien trzymać się blisko Ciebie. Pamiętaj, że za każdym razem powinieneś go porządnie nagrodzić, ofiarując mu super zabawkę czy przysmaki dla psa.

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

Czasami brak umiejętności chodzenia na smyczy wynika z lęku, złych doświadczeń lub po prostu brakiem treningu psa. Gdy wychodzisz z nim na spacer, powinien być wyspany, raczej przed niż po posiłku i sam chętny do tego, aby wyjść. W przypadku, gdy pies wyrywa się, ciągnie smycz lub gryzie i żadne nasze komendy ani przysmaki nie działają, warto wybrać się z psem do specjalisty.

Podczas spaceru pies ma zazwyczaj dużą potrzebę eksploracji terenu, więc będzie robił wszystko, by jak najwięcej wywęszyć czy dotknąć. Wówczas możesz go przepiąć na dłuższą linkę treningową. Warto także dopasować odpowiedni czas spaceru i dystans do konkretnej rasy psa. Oczywiste jest, że husky będzie wymagał znacznie więcej ruchu i innej aktywności niż mały york.

Pies nie chce chodzić na smyczy — co zrobić?

Pierwszą rzeczą, którą warto sprawdzić w przypadku, gdy pies nie chce chodzić na smyczy, to jego szelki i obroża. Zwyczajnie mogą być zbyt ciasno zapięte lub go gdzieś uwierać, przez co nasz przyjaciel może mieć utrudnione oddychanie i poruszanie się. Dla szczeniąt z kolei waga akcesoriów, które na nie wkładamy, może być dla nich zbyt ciężka. Kolejna przyczyna, to miejsce, gdzie wybierasz się na spacer ze swoim czworonogiem. Być może jest ono zbyt zatłoczone, jest tam za dużo obcych czy ruchliwych samochodów i pies zwyczajnie się boi.

Spacer z psem na smyczy — podsumowanie

Przed Tobą wiele wyzwań. Dbanie o czworonoga, to nie tylko karmienie go dobrą karmą dla psa, ale również wspólne spacery, pielęgnacja, jak i pomoc w czasie choroby. Lecz uwierz, że wprowadzenie w psie przyzwyczajenia do paru zasad dobrego savoir-vivre przyniesie wiele korzyści. Podstawowa nauka życia i relacji z ludźmi, sprawi, że jego i Twoje życie będzie bardziej komfortowe, a zarazem, będziesz mniej zależny. Zyskasz ułożonego, najlepszego przyjaciela, z którym wyjdziesz równie do parku, kawiarni czy pojedziesz wycieczkę pociągiem. Z nauką chodzenia na smyczy nie należy zwlekać. Im szybciej nasz psiak przyswoi tę umiejętność, tym bardziej zwiększy się jego bezpieczeństwo.

Polecane

pixel