Hodowla domowej fretki - wszystko co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na fretkę w domu
Fretka domowa to zwierzę niezwykle urocze, inteligentne i sprytne. Nic więc dziwnego, że wiele osób właśnie ją wybiera na swojego pupila. Też chciałbyś zaprosić ją do swojego domu? Mamy dla Ciebie artykuł, który wskaże Ci, jak należy traktować takiego czworonoga, jak przygotować mu miejsce do życia i na co uważać podczas dbania o niego.
Fretka domowa a dzika – różnice
Czym różni się fretka domowa od jej dzikiego odpowiednika, czyli tchórza zwyczajnego? Otóż ta druga to dość agresywne zwierzę, które nie jest udomowione. Zamieszkuje zarośla, lasy i zagajniki. Rzadko pojawia się w wiejskich gospodarstwach i trzyma się raczej z dala od skupisk ludzkich, ponieważ się ich boi. Fretka domowa natomiast jest zdecydowanie spokojniejsza i mniej groźna. Lubi towarzystwo ludzi i dobrze się w nim czuje.
Fretka w domu - jak hodować w domu tchórzofretkę?
Hodowla fretek w domu nie jest wymagająca, ale trzeba trzymać się kilku zasad, aby zwierzę czuło się u Ciebie dobrze. Przede wszystkim musisz pamiętać, że są to zwierzęta bardzo ruchliwe i aktywne, które potrzebują miejsca do zabawy. Warto więc zapewnić im duży i bezpieczny wybieg, który pozwoli spożytkować całą tę energię. Dodatkowo muszą mieć także klatkę, w której będą mogły odpocząć po zabawie lub zająć się rozrywkami, które rozwiną je intelektualnie, ponieważ to także bardzo ważny dla nich aspekt. Fretkę można przyzwyczaić do tego, aby swobodnie chodziła po mieszkaniu, jednak zanim do tego dojdzie, musisz zadbać, żeby pupil załatwiał się już w kuwecie. Inaczej może być to bardzo problematyczne. Poza tym mieszkanie powinno być w 100% przygotowane. Musisz zabezpieczyć wszystkie, nawet najmniejsze dziury, ponieważ zwierzęta te są znane z chowania się w bardzo ciasnych otworach, np. wentylacyjnych. Szybko też wymykają się z domu przez otwarte okna. Ostatni bardzo ważny aspekt to wspólne spędzanie czasu. Fretki są niezwykle towarzyskie i uwielbiają zabawę z opiekunem, dlatego musisz wygospodarować dla nich czas każdego dnia. Inaczej staną się smutne i osowiałe.
Fretka domowa - cena. Gdzie kupić fretkę domową?
Fretkę domową najlepiej kupić w sprawdzonej hodowli lub sklepie zoologicznym. Dzięki temu zwiększysz szanse na to, że otrzymasz osobnika zadbanego, bez żadnych chorób, który był dobrze traktowany. To ważne, ponieważ fretki z miejsc, w których traktowane były źle, są zdecydowanie mniej ufne i bywają agresywne. Zmiana tego stanu rzeczy trwa bardzo długo, a czasami nigdy się nie udaje. Ile kosztuje fretka domowa? Ceny fretek zaczynają się od około 500 zł, ale dostać można nawet takie za 1000 zł. Wszystko zależy od miejsca zakupu, a także konkretnego osobnika.
Co je fretka? Pokarm dla domowej fretki
W menu fretki domowej musi przeważać mięso, ponieważ mimo całego uroku, jaki wokół siebie roztacza, trzeba pamiętać, że jest to drapieżnik, który potrzebuje białka zwierzęcego, aby zachować zdrowie fizyczne i mentalne. Dodatkowo dobrze jest urozmaicić jadłospis warzywami i owocami. Najlepiej jednak postawić na gotowe karmy dla gryzoni, które są tak zbilansowane, że dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto też pamiętać, że zwierzę powinno mieć stały dostęp do wody, bo w innym wypadku może się odwodnić.
Ile żyje fretka?
„Fretka domowa – ile żyje?” to pytanie, które pojawia się bardzo często wśród osób, które chcą zakupić takiego pupila. Fretki żyją zazwyczaj od 5 do 10 lat, choć oczywiście istnieją osobniki, które osiągają znacznie wyższy wiek, np. 15 lat i są wyjątkami od reguły. Musisz więc liczyć się z tym, że decydując się na takiego zwierzaka, przez wiele lat będziesz musiał otaczać go opieką. Niestety czasami zdarza się też, że pupile odchodzą po roku lub dwóch wspólnego życia, ponieważ dopadają je różnego rodzaju choroby. Warto więc raz do roku odrobaczyć zwierzaka i wykonać mu wszystkie niezbędne szczepienia, które zaleca lekarz weterynarii oraz przeprowadzić badania profilaktyczne. Dobrze jest także skonsultować się ze specjalistą odnośnie podawania pupilowi witamin dla gryzoni, które mogą wesprzeć codzienne funkcjonowanie fretki i zapewnić jej długie życie w zdrowiu.
Fretka i jej najczęstsze problemy zdrowotne
Zwierzęta te są dość podatne na zarażenia pasożytami, takimi jak tasiemce, nicienie, pierwotniaki, pchły, kleszcze czy wszy. Dodatkowo często pojawia się u nich grzybica. To jednak nie koniec problemów. U fretek mogą pojawić się nietolerancje pokarmowe, a także zapalenie jelit i żołądka. Poza tym grożą im tam wszelkie poważne schorzenia, takie same, jakie przytrafiają się pupilom, a mianowicie:
- nowotwory,
- cukrzyca,
- choroby skóry,
- zapalenie uszu,
- choroby układu moczowego,
- choroby układu nerwowego.
Większość schorzeń, które zostaną odpowiednio szybko wykryte, można wyleczyć, dlatego jeśli tylko zobaczysz u swojego pupila jakieś niepokojące dolegliwości, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii.
Czego potrzebuje fretka na co dzień?
Fretka na co dzień potrzebuje odpowiedniego pożywienia i sporo ruchu. Wtedy będzie naprawdę szczęśliwa. Oprócz tego warto poświęcać jej czas na zabawę i stymulację intelektualną. Konieczna jest też klatka, w której będzie można zamknąć ją np. na czas wietrzenia mieszkania. Taka przestrzeń jest też dla niej miejscem odpoczynku, w którym czuje się bezpiecznie. Dobrze jest umieścić w niej różne domki i tunele, w których fretka domowa mała będzie mogła się schować. Pamiętaj także, aby zastosować odpowiednie podłoże dla gryzoni.
Mamy nadzieję, że wiesz już, gdzie kupić fretkę domową, jak ją karmić i na co zwracać uwagę podczas opieki. Z pewnością posiadanie takiego pupila przyniesie Ci wiele radości. Powodzenia!