Co zrobić by woda w akwarium była czysta?

2022-08-04
Co zrobić by woda w akwarium była czysta?
Każda osoba posiadająca akwarium z rybkami doskonale wie, że jednym z najważniejszych czynników, wpływających na kondycję żyjących w nim organizmów i wygląd zbiornika, jest czysta woda. Jak zadbać o ten aspekt? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Sprawdź!

Jak przygotować wodę dla rybek?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że kwestia wody jest istotna już na etapie wybierania organizmów, które zasiedlą Twój zbiornik. Dlaczego już wtedy trzeba się nad tym pochylić? Otóż tworząc akwarium dla rybek, musisz zapewnić żyjącym tam osobnikom warunki zbliżone do tych, które panują w ich naturalnym środowisku. Niezbędne jest więc, aby dobierać ze sobą ryby słodko - lub słono wodne. Nie możesz mieszać ich razem, ponieważ nie jesteś w stanie w obrębie jednego zbiornika stworzyć warunków dla obu tych rodzajów! Dodatkowo pamiętaj, że zbyt duża ilość osobników w akwarium także będzie wpływała na wygląd wody. Wynika to z faktu, że ciężko jest nadążyć z usuwaniem resztek pokarmowych i odchodów przy dużej liczbie rybek na małej powierzchni. Kluczowe w tworzeniu zbiornika jest również utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej, która chroni całość przed pierwotniakami czy glonami, zmętniającymi wodę. Pamiętaj, że brudna woda w akwarium jest nie tylko nieestetyczna, ale stanowi także zagrożenie dla żyjących w niej organizmów.

Obserwacja zbiornika

Istotne jest także, aby stale obserwować zbiornik, gdyż jego wygląd może sporo powiedzieć o panujących w nim warunkach. Woda dla rybek musi być czysta i przejrzysta, w innym wypadku organizmy zaczną pomału obumierać. Na co zwrócić uwagę?

  1. Gdy woda w akwarium staje się mleczna, oznacza to, że pojawiło się zaburzenie flory bakteryjnej. Przyczyną tego może być zabrudzenie filtra lub wymiana za dużej ilości wody (przez co nie mogły rozwinąć się bakterie oczyszczające).
  2. Mętna woda z kolei, oznacza pojawienie się pierwotniaków, zabierających rybom tlen, a co za tym idzie utrudniającym im funkcjonowanie. Może wynikać to z podawania zbyt dużej ilości pokarmu, który rozkłada się na dnie.
  3. Zielonkawy kolor wody natomiast pojawia się, gdy zaczyna się jej tzw. zakwit. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy zbiornik jest zbyt zarybiony, przez co jest w nim za dużo amoniaku. Odpowiedzialny za pojawianie się glonów może być także zanieczyszczony filtr.

Krystalicznie czysta woda w akwarium a jego dekoracje

Rośliny to nie tylko piękna dekoracja w akwarium, ale także jeden ze sposobów na walkę z brudną wodą. Stanowią one bowiem najlepszy filtr oczyszczający, który potrafi poradzić sobie ze szkodliwymi produktami przemiany materii osobników zamieszkujących akwarium. Poza tym rośliny natleniają wodę i są domem dla wszystkich pożytecznych bakterii oczyszczających wodę. Co ciekawe, rośliny zielone hamują, a nawet w wielu przypadkach powstrzymują wzrost glonów w zbiorniku, przez co można wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi podmianami wody.

Czym czyścić wodę w akwarium?

Każdy zbiornik powinien posiadać wysokiej jakości filtr, stanowiący podstawę pielęgnacji akwarium. Jego zadaniem jest oczyszczenie wody ze wszystkiego, co niepotrzebne, a więc z pozostałości pokarmu, glonów, odchodów ryb czy resztek roślin. Co więcej, dobre filtry sprawiają, że odbywa się także czyszczenie biologiczne, a więc przekształcanie związków azotowych na azotany. Jeśli jednak filtracja wody w akwarium za pomocą specjalnego urządzenia okaże się niewystarczająca, warto użyć też specjalnych środków, które pozwolą poradzić sobie z pierwotniakami i glonami. Mogą być to środki biologiczne zwalczające lub płyny klarujące wodę, np. uzdatniacze do wody, przywracające odpowiednią florę bakteryjną.

Jak szybko przefiltrować wodę w akwarium?

Jeżeli woda zmętniała lub zzieleniała i chcesz szybko się tego pozbyć, najlepszym rozwiązaniem będzie oczyszczenie akwarium dla rynek. Pamiętaj jednak, aby nie wylewać całości wody, a tylko część! Istotne jest, aby nie wymieniać więcej niż 30% zawartości zbiornika jednorazowo. Taką podmianę wody powinno się profilaktycznie wykonywać co dwa tygodnie. Dodatkowo warto wtedy odmulić dno i za pomocą skrobaka lub czyścika magnetycznego pozbyć się glonów z szyb. Dzięki temu sprawnie uzyskasz czystą wodę w akwarium.

Domowe sposoby na czystą wodę w akwarium

Jeśli chodzi o domowe sposoby na czystą wodę w akwarium, to jedyną opcją jest regularne podmienianie wody. Pamiętaj tylko, aby dokładnie oczyszczać także żwirek, rośliny i szyby, bo to tam najczęściej zbierają się pierwotniaki. Możesz także „zatrudnić” w swoim akwarium glonojada, który zajmie się szybami. Oczywiście nic nie zastąpi wysokiej jakości filtrów, więc miej to na uwadze.

Mamy nadzieję, że już doskonale wiesz, jak czyścić wodę w akwarium i na co zwracać uwagę przy wybieraniu pokarmu dla ryb. Powodzenia w prowadzeniu własnego zbiornika!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel