Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Samojedach

2023-06-30

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Samojedach

Samojedy (oryginalna pisownia samojedy) to psy zaganiające pochodzące z terytorium północnej Rosji. Nazwa ich pochodzi od koczowniczych plemion zamieszkujących północno-zachodnią Syberię. Czworonogi te to przedstawiciele ras pierwotnych, pracujących. Kiedyś używane były do pilnowania i wypasania stad reniferów oraz polowań. Wykorzystywano je również jako psy pociągowe i do dzisiaj doskonale sprawdzają się w tym zadaniu, odnosząc sukcesy na wyścigach zaprzęgów.

Jak wygląda samojed?

Według FCI rasa samojed należy do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym. Wielkość samojedów zależy od płci; samce osiągają wysokość w kłębie w okolicach 57–60 cm, a samice 53–56 cm. Masa ciała u osobników płci męskiej może osiągać nawet do 30 kg, a u suk od 15 do 22 kg.

Samojedy mają mocną i klinowatą głowę z nieznacznie wysklepioną czaszką i małymi trójkątnymi uszami o zaokrąglonych końcach oraz głęboką kufę. Grzbiet nosa u osobników tej rasy jest prosty, a ich nozdrza mają kolor czarny. Przy niskiej temperaturze mogą one blednąć i przybierać inny odcień, który nazywany jest nosem zimowym. Oczy u samojeda są ciemne, o migdałowatym kształcie i dość szeroko rozstawione. Ich usytuowanie wraz z nieco uniesionymi kącikami warg tworzy tak zwany uśmiech samojeda – radosną minę, która jest charakterystyczna dla psów tej rasy.

Sylwetka tego puchatego psa jest wbudowana w kwadrat z wyraźnie zaznaczonym kłębem, rozbudowaną muskulaturą i wysoko osadzonym, puszystym ogonem. Umaszczenie tych szpiców jest przeważnie białe, ewentualnie kremowe lub biało-biszkoptowe. Posiadają one bujny włos z gęstym podszerstkiem dłuższy na udach, linii łopatek, ogonie i szyi, na której tworzy specyficzną kryzę.

Jaki charakter ma samojed?

Uważane za psy odpowiednie do przebywania z dziećmi, samojedy są zwierzętami bardzo łagodnymi i przyjaznymi wobec człowieka, nieprzejawiającymi agresji. Przywiązują się do swoich opiekunów i są towarzyskie, akceptując bezproblemowo gości, a nawet i zupełnie obce osoby. Potrzebują też bliskiego kontaktu z opiekunem.

Przedstawiciele tej rasy nie mają skłonności do ucieczek i nie nadają się do stróżowania. Są to psy hałaśliwe, które często wydają z siebie dźwięki trudne do zaakceptowania przez otoczenie, mają bowiem bardzo szeroki repertuar wokalizacji i szczekają przy każdej możliwej okazji.

Zastanawiając się, jaki pies nadaje się do dzieci, można oczywiście wziąć pod uwagę samojedy. Dobrze funkcjonują z najmłodszymi, są cierpliwe i lubią się z nimi bawić, pod warunkiem że nasze pociechy zostaną nauczone właściwego zachowania w stosunku do nich.

Samojedy nie przejawiają raczej agresji w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku i nadają się do zamieszkiwania pod jednym dachem w większym psim towarzystwie. Mogą żyć w mieście, jednak ich aktywność i żywiołowość wpływa na dużą potrzebę ruchu, dlatego powinny mieć zapewniony odpowiedni czas przebywania na świeżym powietrzu.

Zwierzęta te źle reagują na ostry głos i wszelki przymus fizyczny. Takie ludzkie zachowania często wpływają na pojawienie się u nich lękliwości, wycofania lub nieposłuszeństwa.

Jak karmić samojeda?

Karmę dla samojeda powinno stanowić pożywienie przeznaczone dla ras średnich, podawane od 2 do 3 razy dziennie. Zaleca się serwowanie im posiłków suchych oraz mokrych w równych proporcjach. Te pierwsze wpływają na możliwość higieny zębów i dziąseł, a mokra karma dla psa prawidłowo nawadnia organizm.

Samojedów nie należy przekarmiać, ponieważ są one predysponowane do nadwagi. Przy obliczaniu właściwej kaloryczności pożywienia, jakie powinny dostawać, należy wziąć pod uwagę również podawane przysmaki dla psa i wliczyć je do bilansu. Psom trenującym należy jednak zapewnić wysokoenergetyczne posiłki, a podczas linienia warto podawać im tłoczone na zimno oleje z ryb oraz preparaty z biotyną lub cynkiem.

Zdrowie samojedów

Jest to rasa dość zdrowa. Psiaki te tolerują niskie temperatury, akceptują też deszcz i wilgoć. Jednak narażone są na przeziębienia, często występujące u nich na skutek różnicy temperatur. Latem psy te nie powinny zbyt długo przebywać na słońcu. Korzystnie jest zapewnić im wówczas spacery o chłodniejszych porach dnia.

Jak każda rasa, psy te miewają skłonności do różnych schorzeń. Choroby samojedów to przede wszystkim dysplazja stawów biodrowych oraz dziedziczne problemy oczu, takie jak postępujący zanik siatkówki i zaćma. Pojawić się może u nich również dwurzędowość rzęs, czyli ułożenie rzęs w kierunku gałki ocznej, drażniące twardówkę i prowadzące do procesów zapalnych.

Tym dużym, puchatym psom zagrażają również choroby, takie jak:

  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • przerost prostaty,
  • dolegliwości związane z otyłością,
  • alergie oraz atopowe zapalenia skóry.

Ile kosztuje samojed?

Cena samojeda, pochodzącego z rodowodowej hodowli zarejestrowanej w ZkwP, wynosi od około 6000 do 8000 zł. Szczenięta, pochodzące od utytułowanych rodziców, które rokują na zdobywanie nagród na wystawach, mogą być jeszcze droższe i kosztować nawet 9 000 - 10 000 zł.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel