Rasy brachycefaliczne psów - co je wyróżnia?
Rasy brachycefaliczne to grupa psów, których cechą charakterystyczną jest stosunkowo krótki pysk. Pomimo panującej mody na przedstawicieli tych ras, wiele osób, które się na nie decydują, nie jest świadomych, że mają do czynienia z wyjątkowo narażonymi na rozmaite choroby rasami. Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak się na nie przygotować.
Rasy brachycefaliczne psów - czym się charakteryzują?
Jako rasy psów brachycefalicznych wyróżnia się te gatunki, które charakteryzują się specyficzną, spłaszczoną kufą, niskim czołem, a także stosunkowo dużymi oczami. Kolejny wyróżniający element to nietypowa pod względem wizualnym czaszka psa rasy brachycefalicznej, a także znacznie bardziej płaski niż w przypadku przedstawicieli innych odmian psów nos, który pełni przecież niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu czworonogów. Nieco zbyt kwadratowy kształt kufy nie jest kwestią naturalną, a wynika z wielu lat krzyżowania różnych ras, co umożliwiło uzyskanie specyficznego wyglądu.
Jaki powinien być nos u psa? Poza tym, że wilgotny, to także odpowiednio wysunięty, dzięki czemu przepływ powietrza jest płynny i swobodny. Powstałe w wyniku krzyżowań różnych ras gatunki może i są atrakcyjne wizualnie, jednak przyczyniły się do zmian w obrębie układu oddechowego, w tym nosa, podniebienia, czy tchawicy, czego wynikiem są problemy oddechowe i liczne choroby z nim związane. Układ czaszki przyczynia się też do gorszej wentylacji, dlatego u ras tych można zauważyć nie tylko kłopoty z oddychaniem, ale także niedotlenienie, prowadzące do omdleń, co jest niezwykle niebezpieczne.
Co to jest syndrom brachycefaliczny?
W przypadku ras z płaskim pyskiem mówi się o tzw. syndromie brachycefalicznym, czyli o zespole wynikających z mutacji wad i schorzeń powstałych wskutek nieprawidłowej anatomii. Jednym z najczęstszych problemów jest hipoplazja tchawicy, której doświadczają psy z krótkim pyskiem. Syndrom brachycefaliczny objawiać się może przerostem podniebienia miękkiego, zbyt wąskimi nozdrzami, nieprawidłowo ułożoną, czasem zapadniętą krtanią, czy źle rozwiniętą tchawicą, czego wynikiem jest charakterystyczne charczenie, chrapanie, a także oddychanie przez otwarty pysk, zamiast przez nos.
Rasy psów, u których występuje syndrom ras krótkopyskich
Mając na myśli rasy brachycefaliczne, należy wymienić przede wszystkim:
- buldogi francuskie, których przodkami były buldogi angielskie oraz boston terriery, a nazwę otrzymały wskutek migracji do Francji;
- mopsy, wywodzące się ze starożytnych Chin, gdzie służyły jako rasy towarzyskie na dworach;
- pekińczyki, wyróżniające się wystającym językiem i zbyt prostymi kończynami z przodu;
- boksery - nieco większe od poprzedników, o muskularnej sylwetce. Powstałe w wyniku zestawienia bullenbeisserów z buldogami angielskimi.
Lista rasy brachycefaliczny obejmuje także boston teriery, japońskie psy podbródkowe, czy staffordshire bull terriery, które zostały stworzone wskutek krzyżówki buldogów z terrierami.
Psy z krótkim pyskiem - jakie konkretne wady są widoczne u psów brachycefalicznych?
Niestety psy z płaskim pyskiem borykają się z licznymi problemami zdrowotnymi. Do najczęstszych z nich poza wyraźnymi, bo dobrze słyszalnymi gołym uchem kłopotami z oddychaniem należą:
- szybkie męczenie się;
- problemy z przełykaniem pożywienia;
- wymioty po aktywności fizycznej;
- omdlewanie;
- bezdechy;
- predyspozycje do przegrzewania się, a nawet do udarów;
- ogólna ospałość, brak chęci do ruchu;
- nieregularny apetyt;
- stosunkowo często nawracające choroby układu oddechowego.
Nieprawidłowy układ nosa i krtani u jednych psów przejawia się bardziej, u innych mniej intensywnymi objawami, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedzialnej hodowli, a także umiejętne obchodzenie się z rasą, w celu zapewnienia optymalnych warunków funkcjonowania.
Problemy u psów z nadmiernie krótką kufą - objawy
Niestety płaskie pyszczki stosunkowo często są źródłem wielu zdrowotnych problemów. Jeśli zauważysz u swojego czworonoga wzmożone charczenie, zbyt częste stany zapalne, ulewanie, czy krztuszenie się, jest to sygnał, że pupil wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Do alarmujących objawów należą także brak tolerancji na wysokie temperatury, zbyt obfite ślinienie, sapanie, czy duszności pojawiające się nawet podczas znikomej aktywności, a nawet w trakcie wypoczynku i snu.
Świadomi problemów psów brachycefalicznych hodowcy starają się tak krzyżować psy, aby promować te osobniki, u których taka budowa pyska jest atypowa, czyli wydłużona.
Leczenie psów BOAS
Pierwszym krokiem do leczenia BOAS jest postawienie diagnozy, a także wykonanie odpowiednich badań, w tym tych z krwi, ale również echo serca, czy nawet RTG. Jeśli krótka kufa u psa jest powodem wspomnianych wcześniej problemów, być może niezbędne okaże się wykonanie zabiegu chirurgicznego, podczas którego dojdzie do utorowania prawidłowej drogi przepływu powietrza. Można to osiągnąć wskutek chirurgicznego poszerzenia dziurek w nosie, czy zmiany w obrębie podniebienia miękkiego, co również wpłynie pozytywnie na oddychanie.
Konieczne może być także wdrożenie odpowiedniej profilaktyki, polegającej na włączeniu leków działających rozszerzająco na oskrzela, co powinno ułatwić przepływ powietrza.
Jakiej opieki wymagają rasy brachycefaliczne?
Pies rasy brachycefalicznej będzie wymagać szczególnej opieki przez całe swoje życie, dlatego tak ważne jest świadome decydowanie się na tego typu gatunki. Kluczowe jest stosowanie odpowiedniej diety, w czym pomocna może być sucha karma dla psa o niewielkim kształcie, dzięki czemu łatwiej będzie ją rozgryzać i przełykać. W skrajnych przypadkach przydatna może okazać się też karma weterynaryjna dla psa, czyli oparta na specjalnym składzie zawierającym substancje wspierające stawy. Pamiętaj, że aby zminimalizować ryzyko chorób, dobrze jest też poszerzyć dietę o preparaty i witaminy dla psów, dzięki którym łatwiej zadbać o przewód pokarmowy pupila, czy uchronić go przed rozwojem alergii.
Po specjalną żywność, a także liczne akcesoria dla psa nie tylko będącego przedstawicielem rasy brachycefalicznej, zajrzyj do sklepu lugers.pl, gdzie zgromadziliśmy produkty najwyższej jakości, które pokocha Twój futrzasty przyjaciel.