Najpiękniejsze gatunki rybek do akwarium ze słoną wodą

2023-04-19

Najpiękniejsze gatunki rybek do akwarium ze słoną wodą

Marzysz o posiadaniu akwarium ze słoną wodą, ale nie wiesz, jakie ryby ozdobne mogą przebywać w takich warunkach? A może podjąłeś już próbę, ale Twoje wysiłki poszły na marne? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jakie gatunki słonowodne najlepiej wybierać.

Jakie ryby do akwarium morskiego?

Musisz wiedzieć, że nie każda ryba poradzi sobie w akwarium morskim. Wręcz przeciwnie - sporo gatunków zupełnie nie nadaje się do takich warunków, a umieszczając je w nich, skazujesz je właściwie na pewną śmierć. Dlatego jeśli nie masz pojęcia o tym temacie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a także skonsultuj się z osobami doświadczonymi w tym zakresie, np. zajmującymi się hodowlą ryb słonowodnych. Warto też wspomnieć, że gatunki nadające się do akwarium morskiego są droższe niż ryby akwariowe słodkowodne, dlatego trzeba odpowiednio zaplanować budżet na zaaranżowanie zbiornika.

Ryby ozdobne do akwarium ze słoną wodą

Ilość gatunków, jeśli chodzi o rybki do akwarium morskiego, jest ogromna, dlatego też wybraliśmy 5, które są najpopularniejsze i z pewnością najlepiej sprawdzą się w zbiornikach zakładanych przez początkujących akwarystów.

Błazenek

Zdecydowany numer 1 wśród najczęściej wybieranych kolorowych rybek, dlatego też można go kupić niemalże w każdym sklepie z akwarystyką morską. Skąd wzięła się jego popularność? Oczywiście z filmu „Gdzie jest Nemo?”, w którym to właśnie dwa błazenki odegrały główną rolę. Mają bardzo charakterystyczny wygląd – są czerwone lub pomarańczowe i mają przynajmniej jeden biały pasek na ciele. Oprócz tego, że są po prostu piękne, są też dość łatwe w hodowli. Ich ciekawą cechą jest fakt, że żyją w ukwiałach, które są niebezpieczne dla wielu ryb. Na szczęście w akwarium, w którym żyć będą różne gatunki, śmiało możesz zastąpić ukwiał koralowcami, w których błazenki także czują się dobrze. Czasami można je zadowolić dekoracjami do akwarium, które przypominają ukwiał. Błazenki można hodować parami.

Pokolec królewski

Musimy też wspomnieć o pokolcu królewskim, czyli rybce także znanej ze wspomnianego wyżej filmu, imieniem Dory. To także bardzo popularny gatunek. Przede wszystkim jest to przepiękna ryba, dużych rozmiarów, o granatowo-czarnym kolorze. Musisz jednak wiedzieć, że ze względu na gabaryty, ta ryba będzie się czuć dobrze tylko w sporych zbiornikach, powyżej 500 l. Pokolce powinny znajdować się w akwarium pojedynczo, gdyż każdy nowy osobnik postrzegany jest jak konkurencja i często dochodzi do agresji.

Mandaryn synchiropus splendidus

Mandaryn to kolejny gatunek ryby słonowodnej, która urozmaici każdy zbiornik. Mają one niesamowicie ciekawe ubarwienie, gdyż przechodzi od głębokich granatów i rzucających się w oczy pomarańczowych odcieni, aż po soczystą zieleń. To, jak mieni się ten gatunek, jest prawdziwą ucztą dla oka.

Pensetnik dwuoki (chetonik)

Jest to ryba, która swoim wyglądem wyróżnia się spośród innych przedstawicieli, ponieważ na tylnej części ciała posiada czarną plamkę, przypominającą oko. Przez wiele osób uznawana jest za jedną z najładniejszych ryb akwariowych. Pensetniki dwuokie można hodować samodzielnie lub parami. Potrzebują jednak sporej przestrzeni, ponieważ potrafią dorastać nawet do wielkości 20 cm.

Garbik

Ten gatunek musiał znaleźć się w tym zestawieniu, ponieważ są to idealne rybki akwariowe morskie dla początkujących. Są dość odporne i wytrzymałe, więc poradzą sobie nawet w nieidealnych warunkach. Większość garbików nie lubi towarzystwa swojego gatunku, dlatego też lepszym rozwiązaniem jest hodowanie ich pojedynczo.

Ryby funkcjonalne słonowodne

W akwarium morskim warto mieć także tzw. ryby funkcjonalne, czyli takie, które oprócz tego, że ubogacają wygląd zbiornika, wykonują także dodatkową pracę. Np. halichoeres chrysus pomaga kontrolować plagę wirków czy ślimaków nagoskrzelnych, które są pasożytami, a labroides dimidiatus polecany jest do zwalczania niewielkich infekcji pasożytniczych skóry ryb. Z kolei siganus vulpinus skutecznie kontroluje plagę glonów włosowatych i valonii, a salarias fasciatus zdrapuje nalot glonowo-bakteryjny ze skał. Zdecydowanie więc podczas planowania akwarium, warto wziąć pod uwagę również gatunki funkcyjne.

Jak założyć akwarium słonowodne?

Zakładając akwarium słonowodne, musisz przejść przez kilka niezbędnych kroków, które pozwolą Ci zapewnić jego mieszkańcom najlepsze warunki.

  1. Wybierz wielkość zbiornika.
  2. Zdecyduj czy stawiasz na akwarium wyłącznie z rybami, czy też z koralowcami.
  3. Skompletuj sprzęt, a konkretnie odpieniacz, lampę, filtr, grzałkę, a także pompę obiegową, jeśli zdecydujesz się na zbiornik z koralowcami.
  4. Znajdź odpowiednie miejsce. Istotne jest nie tylko to, jak akwarium będzie się prezentować, ale także to, abyś miał możliwość podłączenia tam wielu elementów do prądu.
  5. Przygotuj odpowiednią wodę. Jeśli nie umiesz zrobić tego samodzielnie, możesz kupić baniaki z wodą morską o idealnych parametrach. Warto też zaopatrzyć się w uzdatniacze do wody.
  6. Wybierz konkretne gatunki ryb, które zamieszkają w Twoim akwarium.

Ryby morskie do akwarium - jak o nie dbać?

Pielęgnacja akwarium morskiego nie jest zbyt wymagająca. Trzeba tylko od czasu do czasu podmienić część wody(zwykle jest to 5-10%). Nigdy jednak nie należy wyciągać ryb i wymieniać na raz całej wody (chyba, że są ku temu istotne przesłanki, np. wiele ryb choruje). Dodatkowo warto czyścikiem magnetycznym usunąć glony z szyb, jeśli ryby funkcyjne sobie z tym nie radzą. Oprócz tego należy dostarczać mieszkańcom zbiornika odpowiednie pożywienie, ponieważ czasem gotowy pokarm dla ryb nie wystarcza. Co jedzą ryby akwariowe morskie oprócz karmy? Jeśli zdecydujesz się na drapieżne okazy, może pojawić się konieczność zaoferowania im żywego pokarmu, np. ślimaków, robaków czy larw. Niektóre gatunki ryb ozdobnych do akwarium z morską wodą są z kolei wegetarianami i żywią się głównie roślinami oraz glonami. W wielu przypadkach sprawdza się też pokarm liofilizowany, czyli mrożone i umieszczone w próżni larwy owadów, skorupiaków i zooplankton.

Teraz stworzenie idealnego akwarium morskiego z pewnością nie będzie problemem. Życzymy powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel