Jak dbać o żółwia domowego? Gatunki, żywienie i warunki do życia

2023-03-09

Jak dbać o żółwia domowego? Gatunki, żywienie i warunki do życia

Chociaż nie są puszyste jak koty, ani nie aportują jak psy, to są bardzo popularnym wyborem, jeśli chodzi o zwierzęta domowe. Żółwie, bo o nich mowa, są ciekawą alternatywą dla futrzastych przyjaciół, a co więcej - nie uczulają i nie są zbyt wymagające w codziennej pielęgnacji. Co warto o nich wiedzieć i jak o nie dbać, dowiesz się z poniższego artykułu.

Żółw domowy – gatunki

Podstawowy podział żółwi obejmuje te zwane lądowymi, a także należące do grupy wodno-lądowej. Chociaż wskazuje się, że na świecie znajduje się kilkaset gatunków, to najczęściej spotykane są takie gatunki żółwi domowych, jak:

Żółw chiński

Jest żółwiem wodno-lądowym, dlatego powinien zamieszkiwać akwarium, w którym znajduje się zarówno woda, jak i również miejsce na powierzchni, gdzie może się przechadzać. Długość dorosłego żółwia chińskiego wynosi zazwyczaj około 17 cm.

Żółw stepowy

Żółw stepowy to najbardziej popularny żółw domowy. Ma zazwyczaj około 20 cm, a najlepiej czuje się w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza.

Żółw grecki

Reprezentant tej odmiany uwielbia ciepło, dlatego w jego terrarium powinny znaleźć się odpowiednie lampy. Żółw lądowy domowy grecki charakteryzuje się wypukłym pancerzem, który może mieć nawet 30 cm długości. Jest roślinożerny, preferuje dzienny tryb życia, a gdy zbliża się zima - w naturalnych warunkach zapada w letarg.

Żółw czerwonolicy

To żółw wodny domowy, którego nazwa pochodzi od charakterystycznego czerwonego pasa umiejscowionego na jego głowie. Zazwyczaj ma około 19 cm długości i jest zwierzęciem ciepłolubnym, dlatego w zamieszkiwanym przez niego akwarium temperatura nie powinna wynosić mniej niż 28 stopni Celsjusza. Warto zapewnić mu środowisko wzbogacone o kamienie do akwarium i rośliny, a poza wodą powinien mieć szansę na obcowanie z lądem.

Wśród wielu gatunków na uwagę zasługuje żółw domowy miniaturka, czyli żółw piżmowy, który może osiągnąć maksymalnie 15 cm.

Ile lat żyją żółwie w domowych warunkach?

Jeśli interesuje Cię domowa hodowla żółwia, powinieneś znać kilka faktów o nich. Ile żyją żółwie domowe? Jest to zależne głównie od gatunku - żółwie greckie są w stanie żyć około 100 lat, stepowe pozostaną z właścicielem około 40 lat, z kolei czerwonolice około 35 lat, co jak na zwierzęta domowe jest i tak świetnym wynikiem. Jeśli więc tylko zapewnimy im odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania, zdecydowana większość odmian będzie nam towarzyszyć przez wiele, długich lat.

Co jedzą żółwie lądowe i wodno-lądowe?

Nie wiesz, co jedzą żółwie domowe? Najlepszym pokarmem dla odmian tych lądowych są wszelkie trawy, zioła, a nawet chwasty. Koniczyna, mniszek lekarski, tymotka, babka lancetowata, czy lucerna to zatem idealne przykłady tego, co warto podawać swojemu żółwiowi. Można wdrożyć do diety również znajdujące się w prawie każdej kuchni zielone produkty z rukolą, roszponką, czy uprawianym na parapecie tymiankiem, bazylią, czy miętą.

Żółw domowy - co je przedstawiciel odmiany wodno-lądowej? W jego przypadku zastosowanie znajdą takie produkty jak larwy, dżdżownice, żaby, małe ryby, a także rozmaite skorupiaki z małżami włącznie. Smakować będą mu również wszelkie owoce morza tj. krewetki, mięczaki, czy kalmary.

Żółw – cena. Ile kosztuje żółw domowy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje żółw domowy? Oczywiście zależy to głównie od wybranego gatunku, a także prestiżu hodowli. Aktualnie można mówić o kosztach w granicach 100 zł za żółwia chińskiego i około 300-400 zł za stepowego, z kolei grecki żółw domowy to cena około 500 zł. Do najtańszych okazów należą pochodzące z Ameryki żółwie czerwonolice, a także ozdobne żółtobrzuchy, które można nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

Z największym kosztem należy liczyć się w przypadku żółwia afrykańskiego zawiasowego - jego koszt może wynosić nawet około 1000 zł, co jest sporym, ale wartym rozważenia wydatkiem.

Hodowla żółwia w domu – co trzeba mieć w domu?

Poza zakupem żółwia, konieczne jest zorganizowanie mu miejsca do życia, którym w zależności od gatunku powinno być akwarium lub terrarium. Grunt, aby nie były one zbyt małe, aby nie ograniczać przestrzeni żółwia i umożliwić mu swobodne przemieszczanie się. W przypadku okazów lądowych należy zapewnić im odpowiednie podłoże, z kolei odmianom wodno-lądowym trzeba koniecznie wydzielić odpowiednio sporą strefę wodną.

Zdecydowana większość żółwi preferuje ciepło, dlatego warto zorganizować także lampy grzewcze, które skutecznie podniosą temperaturę w terrarium. Niezbędne jest również zapewnienie takich artykułów jak pokarm dla gadów w postaci specjalnej mieszanki, uwzględniającej wszelkie potrzeby żywieniowe, wspomagającej wzrost i pozytywnie wpływającej na procesy trawienne. Trzeba też pomyśleć o pojemniczkach, do których zostanie wsypane pożywienie, a także o poidełku na wodę, do którego żółw będzie miał łatwy, wygodny dostęp.

Chociaż żółw jako zwierzę domowe może wydawać się mało towarzyski, to możesz być pewny, że pozostanie z Tobą przez wiele lat. Najciekawsze informacje o żółwiach domowych, a także odpowiednie dla nich pokarmy i akcesoria, znajdziesz w sklepie lugers.pl - zapraszamy!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel