Dogtrekking i canicross - co warto wiedzieć o psich sportach?
Dogtrekking i canicross to sporty polegające na wspólnej długotrwałej aktywności z psem. Pomimo wielu podobieństw, są to jednak całkiem inne odmiany aktywności fizycznej, zarówno dla opiekuna, jak i dla psa. W dogtrekkingu w końcu chodzimy wspólnie po lasach i górach, a dodatkowo jest to sprawdzian naszej orientacji w terenie, czytania mapy i odnajdywania punktów kontrolnych. Zabawa dla bystrzaków! Z kolei canicross narodził się w Norwegii i polega na bieganiu z psem na saniach. Dowiedz się więcej na temat tych sportów!
Sport w życiu psa – dlaczego jest ważny?
Jeżeli jesteś opiekunem psiaka, który nie należy do grupy typowych kanapowców, to z pewnością wiesz, że on czasami prawie skacze po ścianach z nadmiaru swojej energii i cały czas Cię zaczepia. Oczywistą sprawą jest, że tak jak jest to w przypadku ludzi, wszystkie psy z natury potrzebują aktywności fizycznej. Natomiast zalecana ilość ćwiczeń, czas oraz ich rodzaj zależy w dużej mierze od rasy, wieku i stanu zdrowia danego osobnika. Z pewnością decydując się na psa trzeba wziąć pod uwagę, że całkiem inaczej wygląda aktywność dla huskiego, a inaczej spokojny spacer z pekińczykiem.
Warto wiedzieć, że…
Duże psy, jak: owczarek niemiecki i podhalański, szwajcarski i berneński pies pasterski, labrador, mastif, czy rottweiler, są zdecydowanie bardziej podatne i narażone na problemy ze stawami. W tym wypadku odpowiednia karma na stawy dla psów wraz z dawką ćwiczeń wzmacniających, skonsultowane ze specjalistą, są szczególnie ważne.
Co więcej, dobrze dobrana dawka aktywności fizycznej wspomaga utrzymanie czworonoga w dobrej kondycji, wzmacnia mięśnie i stawy, oraz umożliwia kontrolowanie masy ciała. Jak widać, w dbaniu o zdrowie zwierzaka ma znaczenie więcej czynników, niż dobór odpowiednio zbilansowanej karmy dla psa.
Co to jest dogtrekking?
Dogtrekking to ogólnie rzecz ujmując, poruszanie się z psem przypiętym na smyczy, po terenie leśnym lub górskim. Towarzyszy temu odnajdywanie wyznaczonych punktów kontrolnych za pomocą czytania mapy. Zazwyczaj zawody w tej dyscyplinie odbywają się na trasie 10-50 kilometrów. Nikt jednak nie zabroni trenować tej aktywności na dowolnych odległościach, poczynając od delikatnych, krótkich spacerów, kończąc na naprawdę zaawansowanej trasie. Oczywiście, wszystko w granicach zdrowego rozsądku! Dogtrekking to świetna forma aktywności zarówno dla naszego czworonoga, jak i dla nas. Dzięki regularnym treningom psa i własnym, możemy zyskać lepszą kondycję, orientację w terenie, a na dodatek wciąż budować lepszą relację z naszym przyjacielem. A gdy będziecie czuć się na siłach, może nawet coś wygrać podczas zawodów. Kto wie?
Co to jest canicross?
Canicross to sport, można powiedzieć, zespołowy. Dyscyplina ta wymaga współpracy co najmniej dwóch psów i człowieka. Czworonóg z natury jest szybszy niż jego opiekun, więc trzyma prowadzenie. Biegacz z automatu nabiera większego rozpędu. Zadanie polega na tym, że czworonóg musi biec równo po wyznaczonej trasie, nie powinien skręcać, ani zbiegać w zarośla, aby biegacz go nie wyprzedził. Dyscyplina ta podczas zawodów ma swoje konkretne wytyczne, określone przez PZSPZ, a mianowicie: pies i opiekun biegną na czas, oznakowanym torem, z różnymi utrudnieniami w terenie. Pies musi być przypięty na smyczy.
Jak zacząć dogtrekking i canicross?
Jako że są to sporty wymagające dużej aktywności, warto pamiętać, by nie zaczynać szkolić psów, gdy są one zbyt małe. Najlepiej zacząć treningi z psami dorosłymi, które mają już rozwinięty układ szkieletowo-mięśniowy. Szczeniaki mogą nabawić się kontuzji czy chorób, które potem będą towarzyszyć im do końca życia. Pamiętajmy też, że to nie są sporty dla każdej rasy psów, więc jeżeli jesteś dopiero przed wyborem swojego przyjaciela, a jednym z kryteriów wyboru są wymagające sporty, warto wcześniej zapoznać się dokładnie, jakie rasy mają do nich predyspozycje.
Chcąc iść pobiegać z psem, my jako opiekunowie nie musimy mieć nic specjalnego w naszym ubiorze, chyba że planujemy przebieżkę po górzystym, trudnym terenie. Wtedy warto zaopatrzyć się przede wszystkim w odpowiednie buty i wierzchnią odzież. Natomiast psiaka trzeba wyposażyć w wygodne szelki dla psa i linkę treningową, ze specjalnym amortyzatorem oraz mocnym karabińczykiem. Pamiętajmy, by nie zakładać psu obroży, może być ona po prostu niebezpieczna dla jego zdrowia. Jeżeli planujesz dłuższy trening, koniecznie zaopatrz się w przysmaki dla psa i wodę, aby dodać mu energii w czasie wyprawy.
Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego psa?
Decydując się na aktywność fizyczną z czworonogiem, należy pamiętać, że rodzaj sportu, obciążenie oraz intensywność wysiłku powinny być dopasowane do aktualnej kondycji psa, oraz opiekuna. W żaden sposób nie można zmuszać psa do treningu! Podstawą do tego, aby pies chciał z nami trenować, jest pozytywna wzajemna relacja, zaufanie i chęć pracy. Pamiętajmy też, że trenując do zawodów, powinniśmy najpierw zadbać o to, aby nasz pies nie miał żadnych problemów behawioralnych podczas przebywania z innymi psami, czy obcymi ludźmi.
Każdy rodzaj sportu działa na psa jak aktywator. Pobudza go i jest ciągłą nauką wzajemnych relacji. Przed podjęciem się zawodów z aktywności, wcześniej należy nauczyć psa wyciszania i radzenia sobie z negatywnymi z emocjami, a także nieprzewidywalnych reakcji na niechcianych gości w jego otoczeniu. Profesjonalny sport, tak samo, jak i u człowieka, wymaga naprawdę wiele godzin treningów i poświęceń, oraz odpowiedniej diety dla psa. Jeżeli Twój psiak to mały kanapowiec, zdecydowanie nie myśl nawet o takich wyczynach!