Co warto wiedzieć o kanarkach?

2023-03-20

Co warto wiedzieć o kanarkach?

Kanarki to niezwykle wdzięczne stworzenia, które są idealnymi towarzyszami rodzin z naprawdę wielu względów. Dlaczego warto się z nimi zaprzyjaźnić? Są urocze, ich pielęgnacja nie jest nadmiernie absorbująca, nie są też specjalnie chorowite, ani zbyt kosztowne w utrzymaniu. Zobacz, co powinieneś wiedzieć, jeśli planujesz hodowlę kanarka w swoim domu.

Zakup kanarka - jakie warunki należy mu stworzyć, aby czuł się komfortowo?

Jeśli rozważasz zakup kanarka, powinieneś zacząć od stworzenia mu odpowiednich warunków. Wszystko, co powinieneś wiedzieć na początek o kanarkach domowych, dotyczy zorganizowania im odpowiedniego lokum, czyli klatki. Nie może ona jednak być byle jaka, a już na pewno nie okrągła, gdyż jej kształt może negatywnie wpływać na kanarka. Istotny jest oczywiście jej rozmiar - im większy, tym lepiej, przy czym wymiary 60 cm na 40 cm to absolutne minimum.

Kanarek: hodowla w domu - jak powinna wyglądać klatka, aby pupil czuł się komfortowo? Warto zadbać o zorganizowanie odpowiedniego podłoża w postaci specjalnego piasku, zapewnić żerdki, huśtawki czy zabawki, które będą uprzyjemniać każdy dzień. Jak długo żyje kanarek, jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki do życia? Może towarzyszyć Ci nawet do 10-12 lat, zwłaszcza jeśli będziesz o niego odpowiednio dbał.

Jak i czym karmić kanarki domowe?

Podstawą pokarmu dla kanarka powinny być przede wszystkim ziarna i nasiona np. owsa, prosa, konopi, siemienia lnianego, rzadziej słonecznika, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. A co je kanarek domowy oprócz tego? Jego dieta powinna być bogata także w warzywa i owoce - jabłka, banany, marchewkę, kukurydzę czy zielone bomby witaminowe takie jak szpinak i ogórek - oczywiście w odpowiednich, dostosowanych ilościach. Warto wprowadzić do codziennego jadłospisu także jajko, czy tłuszcze rybne, które są źródłem wielu cennych substancji odżywczych. Najważniejsze jest to, aby pożywienie było zróżnicowane, dzięki czemu zostaną zaspokojone wszelkie potrzeby żywieniowe kanarka.

W takim razie co szkodzi kanarkom? Przede wszystkim to, co jest przeznaczone dla ludzi, zwłaszcza jeśli mowa o wysokoprzetworzonej żywności. Niewskazane są także ziemniaki, tłuste pokarmy takie jak awokado, a także zioła, cebula, czy czekolada, których pod żadnym pozorem nie należy podawać ptakom.

Doskonałym pomysłem są więc gotowe karmy dla kanarków, które charakteryzują się odpowiednio wyselekcjonowanymi składnikami, zawierającymi niezbędne do prawidłowego rozwoju witaminy, czy minerały. Dodatkowo warto pamiętać, aby kanarek domowy miał zagwarantowany dostęp do wody, która pomoże w prawidłowym przyswajaniu żywności.

Tak jak większość stworzeń kanarki mogą mieć tendencję do spożywania większej ilości jedzenia, niż wymaga ich realne zapotrzebowanie, w związku z czym ważne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości pokarmu. Ile razy dziennie karmić kanarka, aby go nie przekarmić? Najlepiej zaplanować dwie sesje dziennie po 1-2 łyżeczki ziaren wraz z niewielką porcją warzyw i owoców, które rozmiarem powinny być dostosowane do rozmiaru kanarka.

Czy kanarek może być hodowany sam? Kanarki nierozłączki

Zastanawiasz się, czy kanarek powinien być sam w klatce? Podobnie jak większość ptaków należą one do stad, dlatego najlepiej czują się w towarzystwie. Można zarówno postawić na parę mieszaną, jak i również dwie samice, zapewniając im wzajemne towarzystwo. Para składająca się z dwóch samców nie jest najlepszym pomysłem, gdyż pojawi się między nimi rywalizacja.

Ile kosztuje utrzymanie kanarka? Niewiele, gdyż nie są one zbyt wymagające w hodowaniu. Jeśli jednak decydujesz się na więcej niż jednego osobnika, konieczne jest nabycie większej, pojemniejszej klatki, która stanowi jeden z najwyższych kosztów, jednak jest inwestycją na długie lata.

Kanarek śpiewający - czy każdy kanarek śpiewa?

Chociaż praktycznie każdy kanarek (samiec) śpiewa, gdyż wynika to z jego genetyki, choć oczywiście mogą wydarzyć się odstępstwa od reguły. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój ptaszek wydawał piękne dźwięki, powinieneś postawić na sprawdzoną hodowlę, w której dotychczas nie pojawiały się żadne kłopoty z wokalizacją. Dodatkowo pomimo wrodzonych uwarunkowań kanarek musi nauczyć się śpiewu - choć niektórzy przedstawiciele gatunku wykazują większy od innych talent, to dzięki systematycznej, rozpoczętej jak najszybciej nauce naśladowania dźwięków i otoczenia, praktycznie każdy samiec jest w stanie szlifować swoje umiejętności.

Poza wyborem odpowiedniej hodowli wpływ na to, czy kanarek będzie śpiewać, będą miały warunki, w jakich będzie przebywać. Jeśli po wykluciu będzie miał kontakt ze śpiewającym ojcem, będzie przebywał wśród dźwięków i nagrań, to jego naturalnym odruchem stanie się próba odzwierciedlenia usłyszanych odgłosów.

Kanarek w klatce z innym ptakiem - czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy zakup kanarka, jeśli masz już innego ptaka, jest dobrym pomysłem? Niekoniecznie, gdyż towarzystwo innego gatunku może działać na niego stresująco, co niestety odbić się może na jego śpiewie, a nawet zdrowiu. Zestawienie kanarka z większą papugą może sprowokować wzajemną agresję, co w przypadku większych papug oznacza dość nierówną walkę o pożywienie, czy terytorium, dlatego, jeśli już zdecydujesz się na opiekę nad tymi ptakami w jednym domu to konieczne jest zapewnienie im osobnych klatek, w których będą mogły czuć się swobodnie.

Jeśli nie wiesz, jak dbać o kanarka, zajrzyj na stronę internetową lugers.pl, gdzie nie tylko znajdziesz żywność oraz rozmaite artykuły do pielęgnacji ptaków, ale także gros wskazówek, dzięki którym Twój skrzydlaty przyjaciel będzie szczęśliwy i zadowolony każdego dnia.

Polecane

pixel