O czym mówią kocie wąsy?
Wibrysy dają nam wgląd w to, w jakim humorze aktualnie znajduje się nasz pupil. Zwróć uwagę na to, że w momencie, kiedy kot wyleguje się w wygodnej pozycji i jest zrelaksowany, jego wąsy zwisają luźno, są rozłożone poziomo i dosyć blisko siebie. Świadczy to o pełnym spokoju i dobrym nastroju zwierzaka. W momencie, kiedy kociak czuje się zagrożony, szykuje się do walki albo ucieczki, jego wibrysy spłaszczają się ku policzkom. Tego typu ułożenie wąsów powinno dać ci jasny sygnał, że kot jest zirytowany, czasami wręcz zły i nie ma ochoty na więcej kontaktu. Natomiast w momencie podniecenia, kiedy kot eksploruje otoczenie i jest pobudzony, jego wąsy stają się coraz bardziej rozłożone. W momentach największej ekscytacji mogą wręcz kierować się do przodu.
Być może kiedyś zastanawialiście się, dlaczego jeden kot grzecznie i ładnie je posiłek z miseczki, a inny wyciąga z niej jedzenie, rzuca obok i dopiero zaczyna konsumować, brudząc wszystko wokół? To nie znaczy, że jeden kot jest czyścioszkiem a inny przysłowiową fleją lub „robi nam na złość”. Powodem może być zjawisko, które doczekało się już naukowej nazwy – syndrom stresu wąsów. Zapewne zauważyłeś, że miseczki dla kota dostępne w sklepach zoologicznych są płytsze niż te przeznaczone dla psów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie wibrysy są odpowiedzialne za kształt naczyń, z których koty powinny spożywać posiłki. Wąsy są bowiem bardzo delikatne i ocieranie się ich o miskę podczas jedzenia może sprawiać kotu dyskomfort. To też tłumaczy, dlaczego – jeśli miska jest zbyt głęboka lub wąska – kot wyciąga jedzenie i zjada je „z ziemi” lub „z pazurka”, zjada do połowy wysokości miseczki lub w skrajnych przypadkach całkowicie odmawia posiłku. Zmiana miski na szeroką i płytką powinna radykalnie rozwiązać problem. Ważny jest także materiał, z jakiego wykonana jest kocia miska, bo nie każda równie dobrze służy kotu. I nie chodzi tu o estetykę czy nawet kwestię średnicy.
Najlepsze są miski ceramiczne (upewnij się, że szkliwo jest bezołowiowe), metalowe lub szklane – mają gładkie ścianki, nie zarysowują się, łatwo utrzymać je w czystości. Natomiast w miskach plastikowych – w miarę użytkowania pojawia się coraz więcej rys i porowatości, które są świetnym podłożem do rozwoju bakterii. Na rynku istnieją specjalne miski w kształcie płytkich rynienek, reklamowane jako idealne dla kotów z wybitnie wrażliwymi wibrysami. Łatwo można je zastąpić domowym sposobem – używając zwykłych płaskich talerzy ze swojej kuchni. Oczywiście szklanych, metalowych lub ceramicznych. Jeśli mimo zmiany miski na płytką i szeroką lub talerz zwierzę nadal nie chce jeść – konieczna jest wizyta u weterynarza, gdyż przyczyna takiego zachowania może być poważna.
Wąsate ciekawostki:
• Czy wiesz o tym, że nasze koty również siwieją z upływem lat? Jeżeli Twój pupil ma ciemne umaszczenie możesz z czasem dostrzec, że jego wibrysy stają się białe. Nie musisz się niczym martwić, jest to tylko oznaka jego sędziwego wieku.
• Koty rasy Sfinks mają o wiele mniej włosków czuciowych od innych ras. Zdarza się nawet, że niektóre osobniki wcale ich nie posiadają. Dlatego też oceniając otwory muszą polegać wyłącznie na swoim wzorku i pyszczku.
• Ucząc się języka angielskiego możemy spotkać się z idiomem “to be the cat’s whiskers”, który oznacza “być lepszym od innych”.