Jaką karmę dla kota wybrać - suchą czy mokrą?
Podstawy żywienia kotów – czyli odpowiednia karma dla kota
Odpowiednia karma dla kota to taka, która w pełni odpowiada jego potrzebom, jednak są ogólne zalecenia, których należy przestrzegać. Oto trzy podstawowe zasady.
- Podsatwę diety kota muszą stanowić mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Tylko one w odpowiednich proporcjach dostarczą niezbędnych składników odżywczych a wśród nich dwa specyficzne dla potzreb żywieniowych kotów: taurynę i was arachidonowy. Tauryna to aminokwas, odpowiedzialny m.in. za układ krwionośny i pracę serca, a w okresie ciąży za rozwój płodu. Pupil, któremu zabraknie tego składnika, może być osłabiony, zmęczony, osowiały. Stały niedobór tauryny może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Kwas arachidonowy stanowi z kolei niezbędny substrat dla powstawnia wielu ważnych związków pełniących rolę w regulacji większości procesów życiowych kota.
- Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać w kontekście jedzenia dla kota, jest fakt, że koty słabo radzą sobie z metabolizowaniem węglowodanów. Ich karma powinna zawierać ograniczoną ilość zbóż i innych węglowodanów. Dodatkowo warto pamiętać, że nadmierna ilość cukrów w kociej diecie, może prowadzić do otyłości, cukrzycy, otłuszczenia wątroby, a nawet niewydolności nerek.
- Warto pamiętać także, że koty odżywiają zupełnie inaczej niż psy, dlatego większość z nich powinna mieć stały dostęp do miski. Kot zjada od kilku do nawet kilkunastu posiłków dziennie. Są to małe porcje, ale przyjmowane często. Oczywiście zdarzają się czworonogi, które walczą z otyłością lub mają tendencję do przejadania się. W takiej sytuacji trzeba skonsultować tę kwestię ze specjalistą i ustalić pory wydawania jedzenia, aby nie zaszkodzić pupilowi.
Pokarm dla kota – zmiana kociej diety
Czasami pojawiają się czynniki, które sprawiają, że konieczna jest zmiana sposobu odżywiania. Jednym z nich jest zabieg sterylizacji. Większość kotów ma tendencję do przybierania po nim na wadze. Wynika to z faktu, że nie potrzebują one już tyle energii z jedzenia co wcześniej.. Dieta kota po sterylizacji powinna więc być odpowiednio zbilansowana. Warto wybierać karmy z niską zawartością tłuszczu. Dobrą praktyką jest także ustalenie z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym, jak często pupil powinien dostawać jedzenie, w jakich porcjach i o jakich porach. Z kolei np. starzejące się koty, potrzebują karmy wysokoenergetycznej. Niestety dość często seniorzy nie mają apetytu, przez co tracą na wadze nadmiernie, a to wiąże się z brakiem energii, ospałością, osłabieniem i ogólnie pogorszonym samopoczuciem. Natomiast małe kociaki, powinny otrzymywać specjalną karmę, gdyż wymagają one żywienia, które dostarczy im energii do wzrostu. Karmy dla juniorów nie powinny zawierać zbóż, gdyż maluchy jeszcze gorzej radzą sobie z trawieniem węglowodanów niż te dorosłe. W przypadku zwierząt z innymi schorzeniami, np. cukrzycą czy niewydolnością nerek, odżywianie powinno zostać skonsultowane ze specjalistą i dobrane do osobistych potrzeb pupila.
Suche karmy dla kota
Sucha karma dla kota jest bardzo popularną opcją. Wynika to z faktu, że łatwo się ją przechowuje, uzupełnianie miski przebiega sprawnie, a całość dużo dłużej jest świeża. Wysokiej jakości karmy tego typu dostarczają zwierzętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także dbają o to, aby bilans energetyczny się zgadzał. Minusem tego rodzaju jedzenia jest fakt, że nie dostarczają one wody, co u wielu kotów skutkuje odwodnieniem i problemami z nerkami oraz pęcherzem moczowym. Oczywiście takie problemy dotyczą głównie tych czworonogów, które nie piją wody zbyt dużo. Jeśli chodzi o zalety to należy jeszcze wspomnieć, że sucha karma dla kota ma znaczący, pozytywny wpływ na stan jamy ustnej i uzębienie kota. Granulat przyczynia się bowiem do mechanicznego ścierania płytki bakteryjnej.
Mokre karmy dla kota
Zdecydowanie karmy mokre dla kota są lepszym rozwiązaniem niż karmy suche. charakteryzują się wysoką wilgotnością, która sięga około 70%. Koty w naturze zawsze pobierały wodę wraz z pożywieniem. Ewolucyjnie są więc przystosowane do tego, aby nawadniać się przez jedzenie mięsa świeżo upolowanej ofiary, a nie przez użycie poidełek czy miseczek. Właśnie dlatego tak często zdarza się, że zwierzaki te odmawiają picia. W takim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się mokra karma dla kota.
Sucha karma dla kotów kontra mokra - mieszane kamienie kotów
Oczywiście nie ma obowiązku wybrania tylko jednego rodzaju pokarmu. Możesz zastosować tzw. mieszanie żywienie i łączyć ze sobą karmy mokre i suche. Dzięki temu uzyskasz benefity płynące zarówno z jednego, jak i drugiego sposobu. Zalecany sposób podawania to 2/3 karmy mokrej i 1/3 karmy suchej w diecie. Oczywiście należy dobierać dzienną porcję pod kątem potrzeb swojego pupila, a więc brać pod uwagę jego poziom aktywności, wiek czy masę ciała.
Jak karmić koty bez apetytu?
Czasami zdarza się, że koty nie mają apetytu. W takiej sytuacji warto wypróbować właśnie mieszany styl żywienia, który będzie odpowiednio urozmaicony. Dobrze jest także przetestować u pupila różne smaki i konsystencje karm i zwracać uwagę na to, które zjada chętniej, a które posiłki opuszcza. Przydadzą się także z pewnością kocie smaczki między posiłkami, które podbiją bilans energetyczny.
Teraz już wiesz, że żywienie kota ma ogromny wpływ na jego samopoczucie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu z łatwością zaplanujesz dietę swojego ukochanego pupila.