Jak odchudzić psa seniora?

2023-05-12
Jak odchudzić psa seniora?

Gdy nasze psiaki wkraczają w swoje “złote lata”, kontrolowanie wagi może stać się coraz trudniejsze. Starzenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. W momencie, gdy pies osiągnie dorosłość, w jego organizmie zaczynają zachodzić pewne zmiany, które mogą nieść za sobą konsekwencje. Znacznie prościej o dodatkowe kilogramy, które mogą skutkować licznymi chorobami, groźnymi szczególnie dla psów seniorów. Odchudzanie może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psa.

Warto wiedzieć!
Żadne dodatkowe kilogramy nie są dobre, jednak dobrze jest wiedzieć, czy mamy do czynienia z nadwagą u naszego psa, czy już z otyłością. Jakie są parametry? Nadwaga to masa ciała powiększona o 15% w stosunku do tej optymalnej, natomiast o otyłości mówimy, gdy nasz psiak przybrał na wadze o 30% więcej niż wynosi norma.

Zmiany metaboliczne u psów w czasie starzenia się

Średnia długość życia psów zależna jest od wielu czynników, jednak według statystyk jest to 10-14 lat. Tak samo, jak u człowieka, w procesie starzenia, ich metabolizm zwalnia, co może być kłopotliwe w kontekście utrzymania prawidłowej wagi, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużym apetytem u pupila. Ważne jest, aby mieć świadomość i wiedzę, jak zadbać o dietę dla swojego psa seniora i jaką karmę mu serwować. Co więcej, takie psy również więcej śpią i są mniej ruchliwe, a to przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Wprowadzenie diety dla starzejącego się czworonoga może być korzystne dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Wraz z upływem lat naszego psa, pogarsza się u niego zdolność do trawienia oraz przyswajania składników odżywczych z pożywienia, co jest konsekwencją zmiany perystaltyki jelit lub spadku wydzielania śliny, soków oraz enzymów trawiennych. Zwierzaki w podeszłym wieku doświadczają także osłabienia zmysłu węchu. Stają się wówczas bardziej wybredne. Wtedy dodatkowo trzeba zadbać o to, aby karma SENIOR dla psa była dobrej jakości i wysokiej smakowitości, a także nie ulegać jego urokowi podczas spożywania swojego obiadu. Nasze smażone, przyprawione jedzenie z pewnością mu tylko zaszkodzi. Psa w starszym wieku często dotykają także problemy stomatologiczne, które utrudniają mu normalne spożywanie posiłków. W takich sytuacjach ważne jest dostosowanie formy pożywienia do aktualnego stanu zębów, czy jamy ustnej (brak zębów, kamień nazębny, stany zapalne przyzębia).

Jak powinna wyglądać dieta dla psa seniora?

Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze ulega zmianie. Jednak nie dotyczy to białka. Zbilansowana dieta dla psa seniora powinna zawierać łatwo przyswajalne białko, które w pełni pokryje jego dzienne zapotrzebowanie na aminokwasy egzogenne. Takim źródłem jest wysokowartościowe białko zwierzęce pochodzące z dobrej jakości, chudego mięsa, czy podrobów. Zawartość białka w gotowych karmach dla starszych psów waha się zazwyczaj od 20% do powyżej 35% białka w suchej masie.

Zmienia się jednak ilość tłuszczu, jaka jest zalecana w diecie psa w starszym wieku. Zaleca się od 7% do 15% tłuszczów w suchej masie, co nie znaczy, że tłuszcz nie jest nadal ważny. Tym bardziej powinien być on dobrej jakości, aby spełniać swoje funkcje w organizmie.

W pokarmie dla seniora lepiej unikać zbyt dużego udziału składników pochodzenia roślinnego. Jednak nie należy ich wykluczać w stu procentach. Włókna roślinne pełnią ważne funkcje, wspomagające pracę organizmu, między innymi regulują funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz sprzyjają rozwojowi mikroflory jelitowej. Na dodatek rośliny zawierają cenne substancje czynne, spowalniające proces starzenia się.

Jakie dodatki powinny znaleźć się w diecie starszego psa?

Wysokiej jakości karmy dla psów zawierają wystarczająca ilość witamin i składników mineralnych. W uzasadnionych przypadkach chorobowych należy wybrać karmę dla psów o specjalnych potrzebach żywieniowych, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Wraz z wiekiem, u psów może następować spadek DHA w mózgu, co przyczynia się do mniejszej efektywności funkcji poznawczych. Zaleca się zatem szczególne zadbanie o wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie z rodziny n-3 (EPA i DHA). Równie ważne są minerały i witaminy, takie jak: wapń, fosfor i witamina D, ponieważ odpowiednia ich podaż może zapobiec utracie masy kostnej. Należy jednak uważać na nadmiar fosforu w diecie psa, z powodu częstych schorzeń nerek. Z kolei suplementacja witaminy C może korzystnie wpływać na pracę mózgu.

Jak odchudzić psa seniora?

Aby odchudzanie psa seniora było skuteczne oraz bezpieczne dla jego zdrowia, najważniejsze są dwa aspekty: wysokowartościowy pokarm, podawany w odpowiednich ilościach, oraz aktywność fizyczna. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki kalorii, nie zapominając przy tym, że każdy przysmak dla psa, czy nagroda za dobrą zabawę, także ma swoją wartość kaloryczną.

Redukcja masy ciała u starszego psa to nadal utrzymanie odżywczej diety, ale przy niższej gęstości energetycznej. Aby ograniczyć napady głodu u psa, warto rozdzielić pokarm na małe, ale częściej podawane porcje, . Ograniczać należy głównie ilość tłuszczu, ale nie rezygnować z niego całkowicie. Bardzo ważne jest, żeby dieta pozostała bogata w białko, aby masa mięśni i narządów wewnętrznych się nie zmieniała, a zmniejszyła tylko masa tkanki tłuszczowej.

Do mokrej karmy można dodatkowo podać warzywa. Taki dodatek wzbogaci smak karmy, a także uzupełni ją o witaminy, czy błonnik, który odpowiada za poczucie sytości. Takie zestawienie stworzy pełnowartościowy, a jednocześnie niskokaloryczny posiłek.

Najczęściej spotykanym problemem w procesie odchudzania psa, nie jest zazwyczaj samo uczucie głodu u zwierzęcia, czy wybór karmy, lecz same przyzwyczajenia i podejście opiekuna. Przez to, czasami tak jak i w przypadku ludzi, pojawia się efekt jo-jo. Gdy Twój pies żebrze o jedzenie, podczas gdy Ty spożywasz swój posiłek lub przygotowujesz coś w kuchni, lub co gorsza, sam wskakuje na stół i się częstuje, to nie wynika to raczej z jego wygłodzenia, a z problemów behawioralnych. W takich sytuacjach należy podejść do problemu od strony wychowawczej i nauczyć psa, że takie zachowanie nie będzie tolerowane, ani, że nie osiągnie tym kolejnej przekąski. Nie zapominaj, że nadwaga może drastycznie skrócić czas życia Twojego psa, więc żaden dodatkowy przysmak nie jest tego wart.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel