Hipotermia i syndrom zimnego ogona u psa - objawy i leczenie

2023-05-10
Hipotermia i syndrom zimnego ogona u psa - objawy i leczenie

Niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem, czy obniżeniem temperatury w czasie mrozów, nie jest zagrożeniem tylko dla ludzi, ale i dla czworonożnych przyjaciół. Mogłoby się wydawać, że ich ciepłe futerko jest naturalnie przystosowane do takich warunków z racji tego, iż gatunkowo pochodzą od wilków, jednak dobrze wiemy, że nie wszystkie psiaki mają sierść, a co więcej, na tyle grubą i gęstą, że ochroni je przed mrozem. Warto wiedzieć jakie zagrożenie niesie za sobą zbyt długie narażanie psa na niską temperaturę, wiatr, zimną wodę, czy duże wahania klimatu. Dowiedz się, czym jest hipotermia u psa i jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.

Co to jest hipotermia i kiedy można ją rozpoznać u psa?

Hipotermia to nic innego jak nadmierne obniżenie temperatury wewnętrznej organizmu. Wówczas ilość ciepła płynącego z zewnątrz, z okrywającej sierści, oraz wytwarzanego wskutek przemian metabolicznych, jest mniejsza niż ilość ciepła, które ucieka z organizmu. Tworzy się wtedy ujemny bilans cieplny w ciele zwierzaka. Przyjmuje się, że normalna temperatura u psów waha się od ok. 37,5 do 39 stopni, w zależności od rasy i wieku, a także aktywności fizycznej. Problem ten może także uwidaczniać się u psiaków cierpiących na różne choroby, np. zaburzenia krążenia, ponieważ są one nieco bardziej narażone na oddziaływanie zimna.

Jak aktywność fizyczna wpływa na temperaturę ciała i przemianę materii u psa?

To, czy akurat nasz pies marznie mniej, czy bardziej, zależy od jego uwarunkowań genetycznych, rodzaju sierści, rasy, wieku, a także ogólnej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Przykładowo, psy z zapaleniem stawów są bardzo wrażliwe na zimno, a także psiaki o niskiej masie ciała, czy starsze niezbyt dobrze radzą sobie w niskich temperaturach. Tak samo, jak u człowieka, ich mięśnie rozgrzewają się podczas wysiłku fizycznego. Wówczas rośnie tętno, a krew jest szybciej pompowana, co przyczynia się do wzrostu temperatury w ciele. Spacer czy zabawa z psem na świeżym powietrzu to nie tylko świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, ale również na lepszą kondycję Twojego zwierzaka. Pamiętajmy, że niskie temperatury mogą zniechęcać do aktywności fizycznej, co automatycznie przekłada się na zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego w okresie zimowym odpowiednio dostosuj kaloryczność posiłków. Jednak, gdy chcesz, aby układ krwionośny, mięśnie i kondycja naszego zwierzaka były na dobrym poziomie, zadbajmy po prostu o odpowiednie ubranie dla psa, gdy tego wymaga oraz pełnowartościową karmę. Wysokiej jakości składniki odżywcze zapewnią mu zdrową sierść, która ochroni go od wiatru i mrozu, a także dużo energii i odpowiednią masę ciała. Przy wszystkim jednak należy utrzymać umiar i zdrowy rozsądek.

Dlaczego psu spada temperatura? Przyczyny i objawy hipotermii u psa

Jest wiele czynników, które mogą się przyczynić do wystąpienia hipotermii u psów. Czasami wystarczy zbyt niska temperatura, silny i zimny wiatr, czy brak izolacji termicznej psa. Przy silnych mrozach powinieneś pomyśleć o ociepleniu budy czy kojca, jeżeli pies przebywa na dworze. Ryzykowne jest ograniczanie aktywności czworonoga w czasie zimy, ponieważ to właśnie ona pozwala mu na rozgrzanie się mięśni od wewnątrz. Podczas spacerów, pamiętaj, że zjedzenie śniegu, czy bardzo zimna woda także przyczynią się do wychłodzenia organizmu.

Nie należy kłaść legowiska przy gorącym kaloryferze, ponieważ wtedy ciało psa zbytnio się nagrzeje. Wówczas zabierając go na spacer w mroźny dzień narazisz go na szybką zmianę temperatury i szybkie wychłodzenie. W wyniku zimna psiak może doznać poważnych podrażnień, a nawet odmrożeń skóry.

Hipotermia u psa objawia się poprzez:

  • dreszcze,
  • apatię,
  • ospałość,

Jeśli pies zaczyna się trząść to znaczy, że zaczyna być mu zimno. Żadnych z tych symptomów nie należy bagatelizować, mimo iż na pierwszy rzut oka wydają się być one niegroźne.

Kiedy można mówić o hipotermii o psa?

Gdy temperatura organizmu psa spada do 35 stopni Celsjusza, wówczas dochodzi do hipotermii łagodnej. Właśnie wtedy u zwierzaka można zaobserwować pierwsze dreszcze, senność, a także spowalnia się akcja serca. O hipotermii umiarkowanej można mówić, gdy temperatura ciała spadnie do 33 stopni Celsjusza, a wszystkie wcześniej wymienione objawy się nasilą. Natomiast, kiedy temperatura spadnie już poniżej 33 stopni Celsjusza, to stan, który bezpośrednio zagraża życiu psiaka. Konieczne jest wtedy natychmiastowe działanie opiekuna oraz pomoc lekarza weterynarii.

Zmiany w organizmie psa, który doświadczył hipotermii, są zazwyczaj wynikiem spowolnionego metabolizmu. To przyczynia się do osłabienia przewodnictwa w komórkach nerwowych, co z kolei przekłada się na niższą aktywność mięśni szkieletowych. Gdy spada temperatura, organizm początkowo wprowadza drżenie mięśniowe, a zwierzak zwija się w kłębek, zmniejszając powierzchnię wyziębienia. W temperaturze 35 stopni Celsjusza kurczą się naczynia krwionośne, skóra blednie oraz następuje wewnętrzna utrata płynów i jonów. Taki proces w organizmie powoduje mniejszy przepływ krwi przez nerki. Gdy wyziębienie się nasila, dochodzi do rzadkoskurczu i zaburzeń rytmu serca. Zaburzenia pracy mózgu są głównym powodem apatii, senności, a następnie śpiączki.

Syndrom zimnego ogona u psa - czym jest i jak powstaje?

Zimny ogon to skutek wyziębienia u psa. Jest dość bolesny dla naszego pupila, dlatego należy się go wystrzegać. Może się objawić po kąpieli w zimnej wodzie, zbyt długim przebywaniu w śniegu lub wychłodzeniu. Szczególnie narażone na niego są psy ras myśliwskich w czasie długiej pracy podczas łowów. Zmęczenie wraz z niesprzyjającą pogodą mogą doprowadzić do wewnętrznego zapalenia mięśni, którego jednym z objawów jest właśnie zimny ogon.

Czym objawia się syndrom zimnego ogona i jak go leczyć? Taką przypadłość można zdiagnozować poprzez osowiałość pupila oraz fizyczne objawy, gdyż pies nie może ruszać swoim ogonem, jest on wiotki i bezwładnie zwisa. Na szczęście po kilkunastu dniach zazwyczaj sprawność ogona wraca samoistnie, w szczególnych wypadkach doraźnie podaje się leki przeciwzapalne.

Jak zadbać o psa z objawami hipotermii?

Gdy doszło już do skrajnego przypadku hipotermii u psa i jest on nieprzytomny, wówczas poradzi sobie już tylko lekarz. Jak najszybciej trzeba podać psu kroplówkę z podgrzanych płynów elektrolitowych, proces ten jednak wymaga czasu, gdyż w tej sytuacji serce psa ma zaburzony rytm. Dodatkowo należy psa położyć i przykryć ciepłym kocem. Gdy ciało psa jest w silnym wyziębieniu, proces ogrzewania bywa dosyć bolesny, dlatego można podać środek przeciwbólowy. W lżejszych przypadkach zaraz po zaobserwowaniu objawów trzeba po prostu zabrać psiaka z zimnej przestrzeni i przenieść go do ciepłego miejsca, nałożyć koc lub na legowisku położyć termofor, oczywiście uważając, aby nie sparzyć jego skóry. Dobra karma dla psów, bogata we wszystkie minerały i składniki odżywcze, pomoże w zachowaniu dobrego metabolizmu, który także wpływa na generowanie ciepła w organizmie psa. Odpowiednia dieta wspomaga także porost sierści oraz jej pielęgnację. Jeżeli na dworze jest naprawdę zimno, zawsze można pobawić się ze swoim psem w domu, aby zwiększyć jego aktywność fizyczną, dzięki której mięśnie będą pracować, a serce szybciej pompować krew. To sprawdzone sposoby na to, jak bezpiecznie i zdrowo spędzić mroźne dni wraz ze swoim zwierzakiem.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel