Dlaczego pies się ślini?

2021-09-14
Dlaczego pies się ślini?

Jakie rasy ślinią się najbardziej?

Wśród rasowych psów najczęściej wymienia się kilka, których ślinienie się jest obfite, a niekiedy nawet uciążliwe. Są psy, które potrafią ślinić się bez szczególnego powodu, a wpływ ma na to ich budowa pyska. Do ras, u których dochodzi do wzmożonego ślinienia, zalicza się: Bernardyny, Dog de Bordeaux, Ogary, Buldogi, Nowofundlandy, Mastify neapolitańskie, Berneńskie psy pasterskie, Bull Mastiffy, Boksery i Dogi niemieckie.  

Czym są fafle u psa?

Ślinotok u powyżej wymienionych ras związany jest ze specyficzną budową pyska, a dokładniej fafli. Są to górne psie wargi, które mogą być bardziej lub mniej wydłużone. Psy o dużych faflach ślinią się, gdyż ich luźne i obwisłe wargi nie są w stanie utrzymać wydzieliny wewnątrz pyska. Istotne jest, by znać różnicę między ślinieniem się uwarunkowanym genetycznie, a tym wynikającym z czynników chorobotwórczych.

Co wpływa na ślinotok u psa?

Może się okazać, że pies, który nigdy nie wykazywał ślinotoku, nagle zacznie się ślinić — niezależnie od tego, czy właśnie postawiono przed nim jakieś jedzenie. Może być to objawem schorzeń, których nie należy bagatelizować. Należą do nich:

  • Choroby jamy ustnej, takie jak np. ból zęba, kamień nazębny, próchnica, wrzody, brodawki czy zapalenie dziąseł;
  • Skręt żołądka;
  • Choroba Rubartha, wścieklizna, leptospiroza, parwowiroza, nosówka;
  • Reakcja alergiczna np. na leki, bądź chemię domową;
  • Refluks żołądkowy;
  • Zatrucie toksynami lub substancjami żrącymi.

Ślinotok często towarzyszy chorobie lokomocyjnej, przy czym w tym wypadku, po podaniu leków uspokajających powinien ustąpić (wszelkie leki podawane psu należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii). Może wystąpić również w przypadku utkwienia w przełyku lub pysku czworonoga, ciała obcego. W takim przypadku należy natychmiast – samodzielnie lub z pomocą weterynarza – usunąć przeszkodę.  

Czy można coś poradzić na ślinienie się psa?

U psów, u których ślinienie jest uwarunkowane przez budowę genetyczną, niewiele można zaradzić. Najlepiej po prostu zaopatrzyć się w chusteczki higieniczne i mieć je zawsze pod ręką. Jeśli zaś ślinotok spowodowany jest czynnikami dodatkowymi, jak np. alergia, choroby czy ciało obce należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. W przypadku podejrzenia wścieklizny trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż może dojść do pokąsania i przeniesienia choroby na człowieka.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel