Czy Twój kot boi się burzy?

2021-05-11
Czy Twój kot boi się burzy?

Pogoda latem bywa zmienna: upalne dni przeplatają się z chłodniejszymi nocami, często pojawiają się burze. Stanowią one wyzwanie dla nerwów niejednego czworonoga. W przypadku z natury ostrożnych kotów są wręcz prawdziwą próbą dla kociego spokoju.

Lęk przed burzą u kotów

Koty to czworonogi o wrażliwej psychice, które łatwo ulegają bodźcom zewnętrznym. Oczywiście nie każdy kot boi się burzy, ponieważ zwierzaki mają różne charaktery i odporność na sytuacje stresowe. Czy wiesz, że jest jednak wiele symptomów świadczących o tym, że mruczek boi się burzy? Wystarczy zacząć go obserwować.

Czy kot potrafi przewidzieć zmianę pogody?

Specyficzne zachowanie Twojego pupila, którego wcześniej nie miałeś okazji zaobserwować, może świadczyć o zmieniającej się pogodzie. Aura przekształca się już na kilka godzin przed nadejściem burzy: spada ciśnienie, powietrze staje się gęstsze. Wyczuwają to szczególnie dobrze osoby wysoko wrażliwe i zwierzęta. Za sprawą receptorów w uchu wewnętrznym koty są w stanie „wyczuć” nie tylko zbliżającą się burzę, ale nawet trzęsienie ziemi. Jest wiele teorii, które próbują wytłumaczyć takie zachowanie. Jedna z nich mówi, że za wzmożone przeczuwanie odpowiada organ Jacobsona, który znajduje się w górnej części podniebienia. Kolejna z teorii specjalne kocie „zdolności” przypisuje wąsom-wibrysom. To właśnie dzięki nim kot ma wyłapywać najdelikatniejsze prądy powietrza. Zdolności meteorologiczne kotów stały się przedmiotem badań naukowców, którzy za cel postawili sobie usystematyzowanie tej wiedzy.

Sygnały lęku przed burzą u kota

Czy czyszczenie przez czworonoga uszu i prawej łapy może świadczyć o zbliżającym się pogorszeniu pogody? Podchodząc do tematu z lekkim przymrużeniem oka, można stwierdzić, że tak, ale są też takie sygnały, które u niektórych kotów są jawną oznaką nadchodzącej burzy. Głośne dźwięki i błyski sprawiają, że futrzak może zachowywać się inaczej niż zwykle. Jeśli zaobserwujesz u pupila, któryś z poniższych symptomów, prawdopodobnie świadczy on o lęku przed burzą. Stres może wywołać u kota wzmożone miauczenie, ślinienie się, dyszenie. Przestraszone zwierzę może obsesyjnie szukać kontaktu z właścicielem lub wręcz przeciwnie — ustronnego miejsca. Zazwyczaj źrenice rozszerzają się, poduszeczki łap się pocą, a puls przyspiesza. Gdy zaobserwujemy takie objawy, należy zadbać o komfort kota, by ułatwić mu przetrwanie burzy.

Jak zadbać o komfort kota podczas burzy?

Jest kilka zasad, którymi należy kierować się, by nasz pupil mniej stresował się przechodzącą nawałnicą. Po pierwsze nie należy wypuszczać czworonoga tuż przed burzą na zewnątrz. Jeśli widzisz zbierające się dookoła chmury, przywołaj mruczka do domu. Po drugie należy zapewnić kotu ustronne miejsce, w którym mógłby się schować podczas wyładowań. Kryjówka zapewni kociakowi poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest osłonić okna, zasłaniając błyski,

a dodatkowo zagłuszyć czymś, np. szumem suszarki, lub łagodną muzyką, odgłosy dochodzące z zewnątrz.  Zmiany jonowe zachodzące w powietrzu również mają wpływ na zachowanie kota. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest spryskanie sierści kota preparatem antystatycznym, który zabezpieczy ją przed elektryzowaniem się.

Sposoby załagodzenia panicznego lęku przed burzą u kota

Wśród metod, które pomogą załagodzić strach, można wyróżnić kilka najbardziej skutecznych. Należą do nich:

  • technika stałego nacisku

Podczas niej kamizelka przeciwlękowa, w którą ubrany jest kot, wywiera nacisk na ciało. Ten umiarkowany napór wpływa na receptory czuciowe, przez co zwierzak ignoruje bodźce, które go stresowały.

  • feromony

Feromonoterapia to bezpieczne działanie, dzięki któremu czworonóg może poczuć się dużo pewniej i bezpieczniej. Wystarczy rozpylić feromony w pomieszczeniu.

  • odwrażliwianie na dźwięki

Metoda ta polega na odtwarzaniu dźwięków burzy — na początku po cichu, stopniowo zwiększając głośność. W międzyczasie należy stworzyć pozytywne skojarzenia, poprzez podawanie pupilowi np. smakołyków, lub zabawę.

Preparaty uspokajające dla kota

Niekiedy koty domowe czują tak silny lęk przed burzą, że wpadają w panikę. W tym stanie zwierzak może zrobić sobie krzywdę czy popaść w depresję. Jeśli na pupila nie działają żadne metody uspokajające, należy skontaktować się z behawiorystą i weterynarzem. Być może należy podać czworonogowi środki farmakologiczne. Nigdy nie należy podawać ich bez konsultacji.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel